Jesteś tutaj: Home

Analitycy przewidują znaczący wzrost zachorowań w naszym województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 02 wrzesień 2020 15:32

Od początku pandemii w województwie kujawsko-pomorskim zachorowało na COVID-19 1385 osób. Do grudnia ta liczba może przekroczyć 5 tys., a nawet zbliżyć się do 6 tys. - wynika z analiz analityków ExMetrix, których prognozy dotyczące rozwoju epidemii w Polsce sprawdzają się w ponad 95%.

 

Obecnie średnio dziennie przybywa ponad 20 nowych zachorowań na COVID-19. Z analiz ExMetrix wynika, że ta dynamika będzie rosnąć, aż do połowy października, osiągając w lepszym wypadku ponad 40 nowych zachorowań dziennie, w gorszym ponad 50. Trzeba przyjąć, że znajdziemy się bliżej (pomarańczowego) scenariusza, bowiem otwarcie szkół to zniesienie kolejnego głównego obostrzenia. Po drugim tygodniu października sytuacja powinna się ustabilizować, można spodziewać się powolnego spadku liczby dziennych zachorowań. Na te przypuszczenia trzeba przyjąć margines błędu – faktycznie zachorowań może być trochę mniej, ale też w gorszym wypadku nieco więcej niż wynika z prognoz. Może zmienić się też rządowa polityka dotycząca obostrzeń, która może znacząco przemodelować te prognozy.

 

źródło: ExMetrix - wykres kończy się z końcem listopada

 

Wstępnie możemy zatem przyjąć, że do 1 grudnia liczba zachorowań z obecnych do tej pory 1385 wzrośnie do przedziału między 4677 a 5821. Większa liczba zachorowań będzie na pewno wyzwaniem dla naszej służby zdrowia. Jednocześnie jak wskazywaliśmy kilka dni temu, śmiertelność w okresie marzec – maj wynosiła w naszym województwie ponad 7%, o tyle w okresie czerwiec – sierpień spadła do około 1,1%.

 

Jak pokazuje nasz poniższy wykres, na dzisiaj mamy 551 osób aktualnie chorych. Uwzględniając prognozy ExMetrix nowy szczyt (który trudno na dzisiaj liczbowo oszacować) osiągniemy w drugiej połowie października, wtedy krzywa powinna zacząć spadać w dół.