Jesteś tutaj: Home

Rolnicy mogą wnioskować o rekompensaty strat poniesionych z powodu suszy i COVID-19

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 26 sierpień 2020 17:07

13 sierpnia ruszył nabór wniosków o odszkodowania za straty w produkcji rolnej spowodowane przez tegoroczną epidemię COVID-19 i ubiegłoroczną suszę. Wiąże się to jednak zdaniem niektórych publicystów branżowych ryzykownym obowiązkiem zrzeczenia się roszczeń za rok ubiegły, poprzez ich wycofanie.

O co zatem chodzi? Za rok 2019 Polska wypłaciła w ramach pomocy publicznej de minimis w łącznej wysokości około 400 mln zł. Więcej pieniędzy nie można było wypłacić z uwagi na regulacje w Unii Europejskiej, przez co bez pomocy zostało prawie 60 tys. rolników. Rząd chce pomóc poprzez tarczę antykryzysową przeciwko skutkom pandemii COVID-19. Żeby otrzymać wsparcie w tym trybie trzeba jednak wycofać złożony w ubiegłym roku wniosek o pomoc de minimis.

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że 13 sierpnia ruszył nabór wniosków, które można składać elektronicznie za pomocą platformy ePUAP. O pomoc mogą wnioskować rolnicy, którzy z powodu epidemii COVID-19 mieli problemy z płynnością finansową, jednocześnie nie zostali zakwalifikowani w ubiegłym roku do pomocy suszowej.

 

Więcej informacji zainteresowanym udzielają oddziały regionalne ARiMR.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP