Jesteś tutaj: Home

,,Wszystkie ręce na pokład" - to dewiza nowego ministra zdrowia

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne piątek, 21 sierpień 2020 13:21
,,Wszystkie ręce na pokład" - to dewiza nowego ministra zdrowia CC BY-SA 4.0 by Horenst2

Moim przesłaniem będzie hasło "Wszystkie ręce na pokład". Swoje działania chciałbym oprzeć na dialogu, otwartości i współpracy - powiedział w piątek Adam Niedzielski, który ma zostać nowym ministrem zdrowia. Zapowiedział, że po objęciu urzędu przedstawi strategię dotyczącą sytuacji epidemicznej jesienią.

 

Prezes NFZ został wskazany w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd ministra zdrowia po tym, jak dotychczasowy szef resortu Łukasz Szumowski złożył rezygnację.

 

Niedzielski rozmawiał w piątek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia z Łukaszem Szumowskim. W wypowiedzi dla mediów poinformował, że tematem spotkania były m.in. wyzwania związane z epidemią COVID-19.

 

"Jak państwo widzicie, praca wre. Przed chwilą miałem okazję spotkać się z dyrektorami i znowu w taki bardzo roboczy sposób, jak codziennie, zastanawiać się nad głównymi wyzwaniami, z którymi będziemy musieli sobie radzić i na bieżąco, i w perspektywie września" – powiedział Niedzielski.

 

Zapowiedział, że po oficjalnej nominacji na urząd ministra przedstawi główne założenia strategiczne dotyczące sytuacji epidemicznej jesienią.

 

"Praca nad tymi założeniami trwa. Pan minister Łukasz bardzo dokładnie mnie poinformował, jak wygląda mniej więcej ten zgrubny kształt strategii podejścia do jesieni. Na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiali. Przedstawimy państwu dokument, ale tak jak powiedziałem, stanie się to dopiero po mojej oficjalnej nominacji" – zaznaczył obecny szef NFZ.

 

Dodał też, że do momentu formalnego powołania na urząd ministra zdrowia nie będzie uczestniczył w komunikacji publicznej.

 

Podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie i docenienie pracy w Narodowym Funduszu Zdrowia. "Doba pandemii pokazała, że liczy się działanie, sprawność, liczy się szybkie podejmowanie decyzji i to nie tylko abstrakcyjnych, ale takich, które bardzo szybko są przekładane na rzeczywiste mechanizmy działania" – podkreślił.

 

Jak wskazał, w NFZ może się pochwalić wieloma takimi działaniami. "Przypomnę sieć punktów drive thru, które są realizowane, badania osób wyjeżdżających na leczenie uzdrowiskowe, stworzenie sieci szpitali jednoimiennych, oczywiście razem z wojewodami. To także zbudowanie sieci izolatoriów. Chciałem też przypomnieć o telefonicznej informacji pacjenta, czyli infolinii TIP, na którą w dobie kumulacji epidemii dzwoniło ponad 40 tys. osób dziennie" – wyliczał Niedzielski.

 

Podkreślił, że wdrożenie tych działań wymagało współpracy m.in. z firmami i organizacjami pacjentów. "Szybko staraliśmy się uzgadniać, jaki będzie też skutek naszych decyzji, chociaż tego czasu było bardzo mało" – powiedział.

 

Zadeklarował, że kiedy obejmie urząd ministra, jego przesłaniem będzie hasło: "Wszystkie ręce na pokład". "Zapraszam wszystkich do współpracy. Jestem osobą na tę współpracę otwartą. Myślę, że przedstawiciele środowisk, medycznych, pacjenckich będą mogli państwu potwierdzić tę cechę. Na niej chciałbym również oprzeć działanie w ministerstwu – na dialogu, otwartości i współpracy" – podkreślił.

 

Jak dodał, "epizod w NFZ wskazuje, że nie jest to pusta deklaracja, tylko to będzie rzeczywistość". (PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec