Jesteś tutaj: Home

Pierwszy powiat w województwie w strefie żółtej – co to oznacza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 21 sierpień 2020 00:10

Od dzisiaj obowiązuje zaktualizowany podział kraju na strefy zagrożenia COVID-19. W powiatach uznanych za strefy: żółtą lub czerwoną obowiązują dodatkowe restrykcje. Od dzisiaj na tej liście znajduje się powiat radziejowski.

 

W sierpniu na terenie powiatu radziejowskiego stwierdzono około 25 nowych przypadków zachorowań na COVID-19, z tego w ostatnim tygodniu ponad 20. Ogniskiem zakażeń w tym powiecie stała się zabawa weselna, na której uczestniczyła osoba chora na COVID-19. W wyniku wdrożenia procedur sanitarnych ujawniono, że zachorowało ponad 20 weselników.

 

W środę informowaliśmy również o zachorowaniu trenera V ligowego Ziemowita Osięciny (powiat radziejowski).

 

Dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się objąć powiat radziejowski żółtą strefą.

 

Żółta strefa – co oznacza?

Na meczach piłkarskich może być zajęte co czwarte miejsce siedzące, tak samo wygląda sytuacja z koncertami i przedstawieniami kulturalnymi (normalnie jest to co drugie). W otwartej przestrzeni może uczestniczyć maksymalnie 100 uczestników. Na weselach w strefie żółtej może obecnych być maksymalnie 100 osób (w strefie zielonej jest to 150).

 

W restauracjach może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe powierzchni (strefa żółta).

 

W strefie żółtej nie wprowadza się żadnych dodatkowych obostrzeń jeżeli chodzi o sprawowanie kultu religijnego czy funkcjonowanie transportu zbiorowego. Nie mogą jednak odbywać się większe zgromadzenia niż z udziałem 150 uczestników.