Jesteś tutaj: Home

Światowy Dzień Krwiodawcy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 14 czerwiec 2013 17:05

14 czerwca, to szczególny dzień, aby przypominać o znaczeniu honorowego krwiodawstwa. Krew to bezcenny dar, który możemy dać komuś za darmo, ratując jemu życie.

Jak informują lekarze, pojedyncza dawka krwi może uratować życie trzem osobom. Nasz organizm dość szybko zregeneruje ten ubytek, stąd też nasz organizm nie jest po tym zabiegu stratny. Ponadto w dniu oddania krwi, przysługuje nam dzień wolny ustawowo od pracy.

Pełną krew możemy oddawać co 6 tygodni, wtedy nie stanowi to zagrożenia dla naszego zdrowia.

 

Krew jest bezcennym darem, którego w żaden sposób nie można wyprodukować, tym bardziej jestem dumny, że każdego roku liczba Honorowych Dawców Krwi rośnie – dziękuje krwiodawcą, z okazji dzisiejszego święta Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

 

 W Bydgoszczy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza dawców od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 -15 (w czwartek do 17:30) i w sobotę od godziny 8-12). W Inowrocławiu oddział terenowy czynny jest w poniedziałek, w godzinach 7-17 oraz wtorek, czwartek i piątek w godzinach 7:30-10:30. Ponadto na terenie całego regionu odbywają się akcję z udziałem Krwiobusa.

 

Już niedługo rozpocznie się okres wakacyjny, gdy zapotrzebowanie na krew bywa wyższe, niestety z racji wyjazdów spada także liczba krwiodawców. Apelujemy do naszych czytelników o szczególne wsparcie w tym okresie.

 

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzimy 14 czerwca, w pamiątkę urodzin Karla Landsteinera, który odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.