Jesteś tutaj: Home

Czy przegranym wyborów prezydenckich będzie marszałek Całbecki?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 16 lipiec 2020 18:07

Zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy to dla PiS zachowanie status quo, bowiem gdyby wygrał Rafał Trzaskowski byłby to wyraźny sygnał, że Zjednoczona Prawica jest w defensywie. Zachowanie status quo pozwala jednak myśleć o dalszej ekspansji politycznej, a kluczową rolę może odegrać PSL.

Nie jest tajemnicą, że rozmowy pomiędzy liderami PiS i PSL na temat możliwej bliższej współpracy się toczą. Fakt toczenia się takich rozmów potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Ostatnie miesiące nie były łatwe dla obozu Zjednoczonej Prawicy, w maju pojawiło się ryzyko pęknięcia za sprawą Jarosława Gowina i jego formacji. Stąd też nie można się dziwić, że PiS próbuje pozyskać nowe środowisko jakim jest PSL, na wypadek gdyby znowu pojawiła się sytuacja sporna ze środowiskiem Gowina. Wejście we współpracę z PSL pozwolić mogłoby również odzyskać kontrolę nad Senatem zdominowanym obecnie przy udziale senatorów PSL przez opozycję.

 

Jest to też w końcu szansa na przejęcie kontroli nad kolejnymi Sejmikami Województw, gdzie PiS mógłby wejść z PSL w koalicję. Nie wiadomo jednak, jak się zachowa PSL, gdzie część działaczy nie jest zainteresowana współpracą z PiS, trzymając dyskurs wyraźnie opozycyjny, ale też są działacze głodni funkcji i posad. Zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy sprawia, że na polskiej scenie politycznej przez najbliższe 3 lata najprawdopodobniej się nic nie zmieni, co może skłaniać niektórych działaczy PSL do zbliżenia z obozem rządowym.

 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego co drugi radny związany jest z Koalicją Obywatelską. Wraz z czterema radnymi PSL KO stanowi 19 osobową koalicję. PSL posiadając zaledwie czterech radnych, będąc najmniejszym klubem, posiada jednak dość dużo – wicemarszałka województwa oraz stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa. Gdyby PSL wszedł we współpracę z PiS to mielibyśmy patową sytuację – 15:15. W takiej sytuacji byłoby trudno odwołać obecny Zarząd Województwa, czyli faktycznie przejąć władzę, ale też zważywszy na to, że w przypadku remisowego głosowania dana uchwała upada, to byłoby samej Koalicji Obywatelskiej trudno rządzić.