Jesteś tutaj: Home

Habemus preisdente. Kujawsko-pomorskie jednak za Trzaskowskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 lipiec 2020 11:01

Nie mamy jeszcze oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, ale po podliczeniu danych z 99,88% można już stwierdzić, że prezydent Andrzej Duda uzyskał ponad 10,4 mln głosów, przez co jego przewaga nad Rafałem Trzaskowskim przekroczy jeden punkt procentowy, czyli uzyska ponad 51% poparcia. Możemy natomiast przedstawić już ostateczne wyniki dla województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 65,31%, co będzie wynikiem poniżej średniej krajowej. Na Rafała Trzaskowskiego w naszym województwie oddano 542,4 tys. głosów co dało mu poparcie na poziomie 53,23%. Andrzej Duda zdobył ponad 476 tys. głosów i poparcie na poziomie 46,77%. Porównując z wyborami prezydenckimi w 2015 roku Andrzej Duda poprawił poparcie o ponad 3 punkty procentowe.

 

 

W powiecie bydgoskim wygrywa Rafał Trzaskowski z poparciem na poziomie 60,2%, do 39,8% Andrzeja Dudy. Trzaskowski wygrał z każdej gmin powiatu bydgoskiego, najbardziej widowiskowo w Osielsku w stosunku 70,3% do 29,7% oraz w Białych Błotach 66,5% do 33,5%. W najmniejszym stopniu w Koronowie 53,1% do 46,9%.

 

 

Duda wygrywa w większej liczby powiatów

To jest bardziej ciekawostka administracyjna, bowiem powiat pod względem liczby wyborców powiatowi nie równy. Prezydent Andrzej Duda wzachodniej części województwa wygrał z Rafałem Trzaskowskim w powiatach: żnińskim, mogileńskim, sępoleńskim, tucholskim i świeckim. Rafał Trzaskowski zdobył jednak przewagę w Bydgoszczy, powiecie bydgoskim oraz inowrocławskim i nakielskim.

 

Jest to ciekawe, bowiem sondaże wskazywały, że prezydent Duda wygrać może jedynie w powiecie tucholskim i mogileńskim.