Jesteś tutaj: Home

Radni koalicji chcą pogonić rząd w kaskadyzacji Wisły, opozycja obawia się deklaracji kandydata Trzaskowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 czerwiec 2020 11:58

Dzisiaj w trybie zdalnym obraduje Sejmik Województwa – radny Stanisław Pawlak zgodnie z wnioskiem komisji ds. rolnictwa wniósł, aby sejmik przyjął dzisiaj apel do rządu o szybszą budowę stopnia wodnego w Siarzewie, co poparli radni Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem radnego opozycji Jerzego Gawędy adresatem tego apelu przede wszystkim powinna być Platforma Obywatelska i kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

 

- Jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej, pan Rafał Trzaskowski podpisał porozumienie z Zielonymi o tym, że będzie dążył do denaturyzacji rzek. To kładzie nam zupełnie inne światło na tego rodzaju regulacje – powiedział radny Jerzy Gawęda.

 

Denaturyzacja to nie tylko zaniechanie kaskadyzacji rzek, ale także tam gdzie to możliwe cofanie zmian, przywracając naturalny bieg rzekom. Od wielu lat Województwo Kujawsko-Pomorskie prowadzi politykę dążącą do kaskadyzacji drogi wodnej E-40, czego elementem było chociażby realizowanie projektu EMMA, powstanie koncepcji budowy portu na Wiśle pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim.

 

Zdaniem Gawędy, zwycięstwo Trzaskowskiego byłoby zagrożeniem dla realizowanej od dobrej dekady polityki województwa. Wystąpienie Gawędy skrytykowała przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska,zarzucając mu prowadzenie polityki.

 

O tym w jakim kształcie i do kogo adresowany apel przyjmą dzisiaj radni, zdecydują pod koniec sesji.

 

Aktualizacja:

Ostateczenie Sejmik przyjął stanowisko, w którym wskazuje, że budowa stopnia wodnego w Siarzewie powinna być priorytetem, jednocześnie  wyrażając aprobatę dla podejmowanych w tym kierunku działań przez administrację rządową.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: