Jesteś tutaj: Home

Cyfryzacja w Polsce poniżej średniej unijnej, ale bardzo szybko nadrabiamy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 13 czerwiec 2020 11:55
Cyfryzacja w Polsce poniżej średniej unijnej, ale bardzo szybko nadrabiamy Fot: Gustavo Molina

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się najnowszym notowaniem rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na rok 2020. Polska zajęła w nim 23. miejsce zbliżając się w ciągu ostatniego roku znacznie do średniej unijnej.

W indeksie DESI za 2020 rok uzyskaliśmy 45 punktów, gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 52,6. Przez rok średnia unijna zwiększyła się minimalnie 0,1 punktu procentowego, gdy Polska zdobyła w DESI 2019 41,6 punktu.

 

- Z roku na rok idzie nam coraz lepiej, choć – z czego zdajemy sobie sprawę - nadal mamy nad czym pracować – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Są jednak płaszczyzny, w którym Polska wyprzedza średnią UE. W łączności zajęliśmy 15 miejsce, dzięki wysokiemu zasięgowi sieci komórkowych 4G – zdobywając 51,3 punktu, gdy średnia UE wynosi 50,1. Jeżeli chodzi o dostęp do otwartych danych publicznych również wyprzedzamy średnią dla kontynentu.

 

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji będziemy też coraz więcej w Europie znaczyć w kwestii kompetencji cyfrowych Polaków, bowiem na razie na poziomie krajowym, widać ogromne postępy.


Duży wpływ na wzrost cyfryzacji Polski zapewne będzie miała pandemia COVID-19. Wprowadzony na przełomie marca i kwietnia ,,lockdown” wymusił na administracji publicznej i biznesie przejście na pracę zdalną i większe otworzenie się na usługi cyfrowe.