Jesteś tutaj: Home

Policyjni związkowcy chcą uniezależnić formację od polityków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 08 czerwiec 2020 09:43

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów uważa, że wypowiedzi polityków zarzucające tej formacji działania polityczne są nieodpowiedzialne, bowiem mogą przełożyć się na utratę społecznego zaufania wobec tej formacji. Policjanci z tego związku skierowali do parlamentu postulaty, które maja na celu stworzyć mechanizmy gwarantujące apolityczność formacji, jednocześnie tworząc jej pewną autonomię wobec rządzących.

Niezależnie od tego, kto na przestrzeni 30 ostatnich lat sprawował w Polsce władzę, za każdym razem ugrupowania opozycyjne oskarżały policjantów o sprzyjanie władzy, o nadmierną uległość wobec rządzących. I jak tylko zmieniają się rządzący, funkcjonariusze oskarżani są o to samo przez drugą stronę. Przypomnę. Ci, którzy parę lat temu krytykowali nas za akcję pod Spółką Węglową, gdzie policja użyła środków przymusu albo za interwencje podczas Marszów Niepodległości, stoją teraz w innym miejscu. Natomiast ci politycy, którzy wtedy byli u steru władzy, a teraz są opozycją krytykują nas za obecne działania. Punkt widzenia zależy, jak widać od punktu siedzenia. - pisze przewodniczący NSZZP Rafał Jankowski.

 

Związek chce przede wszystkim wprowadzenia kadencyjności Komendanta Głównego Policji, co pozwoliłoby kształtować w formacji politykę kadrową bez ingerencji politycznej - Takie rozwiązanie ściągnęłoby też z policjantów interweniujących w sprawach wzbudzających społeczne dyskusje brzemię oskarżeń działania na rzecz jednej lub drugiej partii politycznej -  ocenia związek zawodowy.


Ponadto policjanci chcą, aby stworzyć stały mechanizm finansowania Policji, najlepiej w powiązaniu o PKB gospodarki, tak jak ma to miejsce w finansowaniu armii. W ten sposób wysokość środków przeznaczanych na utrzymanie Policji byłaby opierana o merytoryczne wskaźniki, a nie decyzje aktualnie rządzących.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica