Jesteś tutaj: Home

25 chętnych na bycie prezydentem. Zamiary wielu zweryfikują podpisy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 06 czerwiec 2020 21:29
Belweder Belweder Fot: KPRP

Procedura wyborcza wraz z kalendarzem ruszyły na nowo, do piątku 5 czerwca mijał czas na rejestrację komitetów – a zarejestrowało się ich ponad 20. O tym jak wygląda procedura w nadzwyczajnej sytuacji, w związku z faktem, ze wybory nie odbyły się 10 maja oraz kto kandyduje piszemy poniżej.

Żeby móc zarejestrować komitet do 5 czerwca trzeba było złożyć odpowiednie dokumenty poparte tysiącem podpisów obywateli. Z tą różnicą, że kandydaci, którzy zostali zarejestrowani przed 10 maja, byli zwolnieni z konieczności zbierania podpisów. W związku z tym w tym trybie zarejestrowano następujące komitety: Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Tanajno, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego i Stanisława Żółtka. Przywilej rejestracji komitetu bez zbierania podpisów przysługiwał też wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, która komitetu jednak nie zarejestrowała. Jej formacja zdecydowała się bowiem zmienić kandydata na Rafała Trzaskowskiego.

 

W trybie z podpisami wnioski o rejestrację komitetów złożyli: Rafał Trzaskowski, Andrzej Voight, Paweł Świtoń, Grzegorz Sowa, Waldemar Witkowski, Marcin Bugajski, Leszek Samborski, Roland Dubrowski, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Placzynski, Jerzy Wakowiak, Piotr Bakun, Sławomir Grzywa, Zbigniew Wesołowski i Wiesław Lewicki. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła z powodów formalnych Andrzeja Voighta, natomiast Włodzimierz Witkowski oraz Zbigniew Wesołowski muszą uzupełnić braki formalne. Pozostali kandydaci zarejestrowali komitety, ale muszą teraz do 10 czerwca zebrać 100 tys. podpisów. Ten obowiązek nie dotyczy kandydatów z pierwszej grupy, czyli zarejestrowanych przed 10 maja.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica