Jesteś tutaj: Home

Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 03 czerwiec 2020 22:06

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

Wspomniane około 272 tys. maturzystów (w skali kraju) przystąpi łącznie do około 1 mln i 337 egzaminów, co daje średnio prawie 5 egzaminów na jednego maturzystę. Tak jak to było w latach poprzednich obowiązkowy jest egzamin z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego oraz wybranego przedmiotu dodatkowego. W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne rezygnuje się z egzaminów ustnych, choć w kilku wyjątkowych przypadkach mogą być prowadzone. Egzaminy ustne zdawać będą osoby starające się o dostanie na zagraniczne uczelnie, gdzie zdanie matury ustnej jest wymogiem.

 

W poniedziałek odbędą się egzaminy pisemne z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. We wtorek planuję matematykę na poziomie podstawowym oraz przedmiot dodatkowy jakim jest język łaciński i kultura antyczna. W środę odbędą się egzaminy z języka angielskiego, będący najbardziej popularnym wśród maturzystów językiem obcym. W czwartek przypada Święto Bożego Ciała, stąd też pierwszy tydzień egzaminacyjny potrwa tylko trzy dni.

 

Wyniki matur powinniśmy poznać 11 sierpnia.

 

Specjalne reżimy sanitarne

Rozsadzenie zdających w odstępach 1,5 metra od siebie nie powinno być specjalnie niczym nowym, bowiem takie metody stosowano od wielu lat, aby ukrócić oszustwa, czyli tzw. ściąganie. Zasad bezpieczeństwa epidemicznego dla egzaminów maturalnych wprowadzono więcej – przede wszystkim na maturę powinny przyjść tylko osoby zdrowe, w przypadku podejrzewania choroby zakaźnej (występujących objawów) dana osoba nie powinna pojawiać się w szkole. Na egzaminy nie mogą przyjść również osoby zamieszkałe z osobą poddaną kwarantannie. Na teren szkoły w dniu egzaminu mogą przyjść jedynie osoby zainteresowane egzaminem – czyli zdające oraz personel szkoły odpowiadający za przeprowadzenie egzaminów. Rodzice mogą wejść jedynie w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną.

 

Na terenie szkoły, gdzie przeprowadzany jest egzamin obowiązkowe jest posiadanie maseczki ochronnej, którą można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca przy stanowisk egzaminacyjnym.

 

Bez telefonu i maskotki na szczęście

Centralna Komisja Egzaminacyjna w wytycznych wskazuje, że zdający nie powinni przynosić rzeczy niepotrzebnych do zdawania, za przykład podaje się telefony komórkowe, na powierzchni których mogą się pojawiać zarazki. Wprowadza się też zakaz pożyczania przyborów. Inne zalecenia nakazuje również unikania skupisk zdających przed wejściem na salę, na której przeprowadzany jest egzamin.

 

Wolno przynieść butelkę z wodą pitną.