Jesteś tutaj: Home

,,Bez cierpienia nie ma zbawienia” – matka błogosławionego odebrała wyróżnienie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 czerwiec 2013 20:14

W piątek odbyły się główne uroczystości poświęcone obchodzonemu w czerwcu świętu województwa kujawsko-pomorskiego. Honorowe obywatelstwo naszego regionu odebrała Marianna Popiełuszko, matka zamordowanego przez SB księdza Jerzego, od trzech lat błogosławionego.

 

W obecności radnych wojewódzkich i wielu zaproszonych gości, miała w piątek miejsce uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego,  w związku z jubieluszem 15-lecia województwa w obecnym kształcie. Głównym punktem uroczystości było uhonorowanie Marianny Popiełuszko, która decyzją radnych z przed kilku tygodni, została honorowym obywatelem naszego regionu.

Bez cierpienia nie ma zbawienia. Pierw przyszło cierpieć, a teraz Pan Bóg zabrał go do siebie – mówiła na antenie Radia Maryja Marianna Popiełuszko.

W okresie stanu wojennego ksiądz Jerzy Popiełuszko został kapelanem Solidarności. W październiku 1984 roku przyjechał do Bydgoszczy, gdzie na Wyżynach odprawił ostatnie w swoim życiu błogosławieństwo. W drodze powrotnej pod Toruniem został uprowadzony przez SB, a następnie zamordowany. Jego zwłoki znaleziono na tamie we Włocławku.

W czerwcu 2010 roku abp Angelo Amato, z upoważnienia papieża Benedykta XVI, ogłosił w Warszawie księdza Jerzego błogosławionym.

W Toruniu został postawiony pomnik upamiętniający księdza Popiełuszkę, gdzie dzisiaj delegacja władz wojewódzkich wraz z matką oddała jemu hołd.