Jesteś tutaj: Home

Co się zmienia od 30 maja?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 maj 2020 17:50

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

 

Według tego projektu dozwolone jest organizowanie zawodów sportowych z udziałem do 150 osób, ale bez udziału publiczności. Możliwe zatem stanie się organizowanie np. zawodów lekkoatletycznych.

 

Maski - kiedy trzeba, a kiedy nie?

Od jutra zniesiony zostanie także obowiązek powszechnego noszenia masek ochronnych, wówczas jednak przemieszczając się pieszo musimy zachowywać odstęp przynajmniej 2 metrów od drugiej osoby, chyba że opiekujemy się dzieckiem do 13 roku życia lub osobą niepełnosprawną. Wprowadzona zostaje zasada, że maski musimy nosić jeżeli znajdujemy się w odległości nie mniejszej niż 2 metry od innych osób. Czyli jeżeli spacerujemy grupą w odstępach mniejszych niż 2 metry, jest to dozwolone, ale musimy wówczas nosić maski.

 

Maski nosić musimy nadal w komunikacji publicznej, a także w punktach handlowych. Utrzymany zostaje również w handlu nakaz stosowania jednorazowych rękawiczek. Zdjęcie maski możliwe jest w przypadku konsumowania posiłku lub napoju w przeznaczonym do tego miejscu gastronomicznym, czyli np. w restauracji lub w ogródku gastronomicznym. Nadal zamknięte będą dyskoteki i kluby nocne.

 

Zgromadzenia

Od 30 maja dozwolone będzie organizowanie zgromadzeń w celu wyrażenia jakiś poglądów. W zgromadzeniu jednym będzie mogło wziąć maksymalnie 150 osób, natomiast organizator będzie odpowiedzialny za dopilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych, takich jak właściwe odstępy czy zapewnienie masek. Dozwolone będą tylko zgromadzenia zwykłe zarejestrowane w normalnym trybie oraz uproszczone (zgłoszone za pośrednictwem właściwego dla terenu centrum zarządzania kryzysowego).