Jesteś tutaj: Home

Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 25 maj 2020 15:51

Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

O debacie nad wotum zaufania i sytuacji województwa piszemy szerzej - Marszałek Całbeki z wotum zaufania

 

- Pan marszałek może być spokojny, bo jak się ma większość, to można dostosować dokumenty do realnego wykonania. Tylko nie o takie wykonanie nam chodziło – podsumował nieco istotę dyskusji radny PiS Marek Hildebrandt. Dyskusja nad absolutorium obejmuje bowiem kwestie ściśle księgowe, natomiast dokumenty finansowe są aktualizowane praktycznie co miesiąc.


Skarbnik miasta wskazał, że w 2019 roku odnotowano rekordowe wpływy z podatku od osób prawnych CIT na poziomie 272 mln zł. Skarbnik województwa chwalił też, że rok 2019 województwo zakończyło spadkiem poziomu zadłużenia do 270 mln zł.

 

Opozycja zarzucała Zarządowi Województwa, iż pomimo wyższych wpływów z CIT niż pierwotnie planowano, nie przełożyło się to na większe inwestycje. W wystąpieniu klubowym Prawa i Sprawiedliwości radny Michał Krzemkowski wypomniał to.

 

Z kolei Robert Malinowski w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak w dyskusji nad raportem o stanie województwa, pozytywnie oceniał dość dobre wskaźniki wykorzystania środków europejskich w 2019 roku.

 

W głosowaniu za udzieleniem Zarządowi Województwa absolutorium zagłosowało 17 radnych, 10 było przeciw, był też 1 głos wstrzymujący.

 

Głosowanie nad wotum zaufania dla Zarządu Województwa i nad udzieleniem absolutorium, to jedne z najważniejszych głosowań w Samorządzie Województwa w ciągu roku.