Jesteś tutaj: Home

Miasta odczuwają już recesje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 22 maj 2020 18:17

Marzec i kwiecień to okres wyraźnego spadku wpływów z tytułu podatku PIT do kas samorządów, szczególnie dramatycznie wyglądają dane za kwiecień, w którym średnio odnotowuje się spadek o około 40%. Spadają też dramatycznie wpływy z CIT.

 

Dla samorządów udział w podatku od osób fizycznych PIT to główne źródło dochodu. Bydgoszcz jako miasto na prawach powiatu uzyskuje zarówno jako dochód część gminą i powiatową, co stanowi prawie 50% płaconego przez nas podatku. Gminy bez praw powiatu jak np. Inowrocław czy Nakło nad Notecią uzyskują prawie 40% płaconego przez nas podatku, natomiast ponad 10% trafia do samorządu powiatowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

 

Wyraźne spadki we wpływach z podatku PIT zauważalne są od marca, choć w kwietniu były wyjątkowo dotkliwe, szacuje się, iż średnio spadły one o 40%. W przypadku Bydgoszczy w kwietniu mamy spadek o 41%. Z danych Związku Miast Polskich wynika, że w marcu 2019 roku do kasy Bydgoszczy wpłynęło z tytułu PIT ponad 25,5 mln zł, natomiast w marcu bieżącego roku prawie 21,3 mln zł. W marcu ten spadek nie był zatem tak duży jak w kwietniu – za kwiecień zestawienia jeszcze nie opracowano.

 

Jedną z przyczyn spadku wpływów jest obniżka podatku PIT do 17%, przez co pula pobieranych od obywateli pieniędzy jest mniejsza. Recesja wywołana przez COVID-19 skutki gospodarcze obniżki podatku PIT może jednak spotęgować.

Samorządy mają też udziały w podatku CIT od osób prawnych. Tutaj również trzeba się spodziewać spadku o przynajmniej 40%, a nawet dużo więcej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wydłużenie terminów rozliczeń, przez co część wpływów które jeszcze nie wpłynęły, może wpłynąć w kolejnych miesiącach. W przypadku Bydgoszczy udział w tych dochodach stanowi nieco ponad 8%, więc CIT nie jest aż tak ważny jak PIT. Wpływy z CIT to natomiast ważne źródło dochodów dla województw, których udział wynosi prawie 15%.

 

Samorządowcy apelują do rządu o wdrożenie specjalnej tarczy antykryzysowej dla samorządów, która miałaby polegać na zwiększeniu udziałów w podatkach PIT i CIT, pojawiają się też postulaty np. zwiększenia granic w jakich samorząd może się zadłużać z uwagi na wystąpienie COVID-19.