Jesteś tutaj: Home

Na Titanicu rozpoczyna się wielki bal

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 czerwiec 2013 18:23

W piątek w czasie uroczystej sesji sejmiku województwa w Toruniu, matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – Marianna Popiełuszko odbierze zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Będzie to na pewno podniosłe wydarzenie. Na tym to świętowanie mogło by się zakończyć, gdyż tak naprawdę  nie mamy z czego się radować.

 

W tym roku na licznych festynach, koncertach i innych starannie przygotowanych imprezach bawimy się w całym regionie czytamy na specjalnej stronie internetowej, którą Urząd Marszałkowski utworzył z okazji święta 15-lecia województwa. Jeden z takich koncertów odbędzie się jutro w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

 

Na podkreślenie zasługują jednak słowa – bawimy się. Zapytać należy, czy w obecnej sytuacji gospodarczej województwa taka zabawa jest na miejscu. Bardziej potrzebna jest nam rzeczowa debata, która pozwoli wypracować konkretne zmiany w funkcjonowaniu województwa. Bo plany zapisane w Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku pojawiający się o przyszłość regionu niepokój, tylko jeszcze bardziej potęgują.

Bezrobocie w województwie przekracza 18%. Z punktu Torunia i Bydgoszczy specjalnie tego nie widać, gdyż tam bezrobocie wynosi około 10%. Nic więc dziwnego, że w mediach pojawiają się wypowiedzi polityków, którzy uważają, że województwo rozwija się bardzo dobrze. Gdy jednak wyjrzymy trochę po za powiat bydgoski i toruński, to mamy bezrobocie powyżej 20%, a w niektórych powiatach bliskie nawet 30%.

 

W porównaniu z innymi regionami mamy niskie PKB, a co najgorsze widoczny jest proces migracji młodych ludzi do innych regionów oraz państw. To powinno wzbudzić w nas szczególną troskę, stąd też to nie jest czas, aby się bawić i po przez tę zabawę budować wizerunek, że województwo funkcjonuje w jak najlepszym porządku.

 

 

Co ciekawe, przeglądając kalendarium uroczystości rocznicowych, nie znalazłem żadnego wydarzenia na terenie powiatu sępoleńskiego, gdzie bezrobocie przekracza 24%, a mieszkańcy nie mają już właściwie nadziei, na jakiekolwiek inwestycje infrastrukturalne, które są od długich lat oczekiwane. W efekcie, wiele samorządów bliższą współpracę prowadzi już z województwami: pomorskim i wielkopolskim.