Jesteś tutaj: Home

Chorych w naszym województwie przybywa wolniej niż prognozowali analitycy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 19 maj 2020 13:00
Chorych w naszym województwie przybywa wolniej niż prognozowali analitycy Fot: Martin Lopez

Ostatni potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19 stwierdzono w kujawsko-pomorskim w piątek, a jeszcze przecież niedawno mieliśmy po kilka, a nawet kilkanaście przypadków dziennie. Z tego powodu , z racji zdrowienia kolejnych osób, ubywa aktualnie chorych – wczoraj było to 180 osób, dwa razy mniej niż w szczytowym dniu 20 kwietnia.

 

Od początku maja w kujawsko-pomorskim stwierdzono 32 przypadki zachorowań na COVID-19, realna liczba chorych była większa, bowiem na całym świecie wiele bezobjawowych przypadków zachorowania się nie diagnozuje. Kilka dni temu pisaliśmy o modelu matematycznym, jaki dla kujawsko-pomorskiego opracowała małopolska firma medyczna ExMetrix, z którego wynikało, że dziennie chorować będzie około 2-3 osób, ostatnie dane pokazują, że chorych przybywa mniej niż pokazuje prognoza. Wczoraj ExMetrix nieco zmodyfikowało swój model oceniając, że przy zachowaniu głównych restrykcji do końca liczba chorych nie powinna przekroczyć 800, choć wcześniejszy model o tym mówił, ale jeżeli zachowany zostania nakaz noszenia masek, to być może uda się zatrzymać przed 750. Obecnie stwierdzono 582 zachorowania, co oznacza, że według tego modelu do końca czerwca zachorować może około 200 osób.

 

 

 

Dobra wiadomość, ale też przestroga

Model ExMetrix pokazuje też mniej dobrą prognozę, bowiem w pierwszych dniach czerwca liczyć musimy się, że liczba zachorowań zacznie stopniowo wzrastać. Przy zachowaniu obostrzenia dotyczącego masek może być to pod koniec czerwca 6-7 przypadków dziennie, bez masek około 10 z założeniem dalszego przypadku dziennych przypadków w lipcu.

 

źródło: ExMetrix

Kliknij aby powiększyć