Jesteś tutaj: Home

Pociągi szybciej dojadą do Warszawy i Krakowa. Rusza inwestycja na linii nr 18

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 10 maj 2020 15:56

Rozpoczęły się prace inwestycyjne na odcinku Kaliska Kujawskie – Czerniewice, na linii kolejowej nr 18 pomiędzy Toruniem i Kutnem. Realizowana inwestycja usprawni podróż mieszkańcom Włocławka dojeżdżającym do Bydgoszczy i Torunia, ale także sprawi, że mieszkańcy tych miast szybciej dojadą m.in. do stolicy.

Linia kolejowa nr 18 to obecnie główny kolejowy trakt komunikacyjny dla podróżnych z Bydgoszczy, Torunia, czy Nakła nad Notecią w transporcie międzyregionalnym. Po tym odcinku poruszają się bowiem pociągi do Warszawy, czy przez Łódź np. do Krakowa lub na Śląsk.

 

Prowadzone prace mają na celu doprowadzić do uzyskania prędkości rozkładowej 160 km/h na odcinku Kaliska Kujawskie – Czerniewice. Koszt inwestycji to 300 mln zł. Prace zakończyć mają się w kwietniu 2021 roku.

 

Wykonawca demontuje kolejne elementy starego toru. Ekipy wyposażone w specjalistyczne pojazdy i sprzęt ściągają zużytą sieć trakcyjną. Szykowane są już fundamenty pod konstrukcje wsporcze nowej sieci. Wykonawca zabezpieczył materiały budowlane, m. in. prawie 10 tys. podkładów, ponad 18 tys. metrów nowych szyn.

 

Na przystanku Wiktorowo przebudowany zostanie peron nr 2. Będzie wyposażony w nową wiatę, ławki, gabloty informacyjne. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z wygodnej pochylni. Przewidziano ustawienie stojaków na rowery – informuje inwestor PKP PLK.

Obecnie na wspomnianym odcinku obowiązuje prędkość dla pociągów pasażerskich 120 km/h, po remoncie będzie to 160 km/h.

 

Element CPK

Wspomnieć należy, że modernizacja linii kolejowej nr 18 będzie elementem budowy sieci szybkiej kolei dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z CPK będzie wychodzić linia kolejowa nr 5, która będzie przebiegać w bliskiej odległości Włocławka, planowana łącznica skomunikuje tę linie kolejową z linią nr 18.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie