Jesteś tutaj: Home

Od poniedzialku pójdziemy do lasu i do parku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 16 kwiecień 2020 19:02

Przez ostatnie tygodnie rząd ogłaszał kolejne obostrzenia w ramach walki z wirusem COVID-19. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan zniesienia od przyszłego tygodnia części obostrzeń oraz koncepcje znoszenia kolejnych w dalszym czasie.

 

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania obostrzeń – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Od poniedziałku będzie można ponownie pójść legalnie na spacer do parku oraz do lasu. Po ulicach będą mogły się poruszać też samodzielnie osoby niepełnoletnie. Obecnie osoby które nie ukończyły 18 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

 

Zliberalizowane zostaną też obostrzenia w sklepach i kościołach. Sklepy o powierzchni do 100 metrów będą mogły przyjmować maksymalnie 4 klientów na jedną kasę, natomiast powyżej tego metrażu za każde 15 metrów kwadratowych będzie mógł przebywać jeden klient. To samo dotyczyć będzie świątyń, czyli czym większy kościół, tym więcej wiernych będzie mogło przebywać.

 

Szczegóły powinniśmy poznać po przyjęciu przyjęciu przez Radę Ministrów rozporządzenia. W dalszej kolejności rząd chce otworzyć część instytucji kultury jak np. biblioteki. To może nastąpić za 2 lub 3 tygodnie, w zależności jak będzie się układać liczba zachorowań. Trzeci etap, którego spodziewać możemy się bliżej miesiąca, to otwieranie gastronomii na klientów.