Jesteś tutaj: Home

Premier zatwierdził inwestycje z Funduszu Dróg Samorządowych. Do regionu trafi mniej pieniędzy niż zapowiadał wojewoda

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 16 kwiecień 2020 13:03
Premier zatwierdził inwestycje z Funduszu Dróg Samorządowych. Do regionu trafi mniej pieniędzy niż zapowiadał wojewoda Fot: KPRM

W środę premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Szef rządu przyznał, że budowa dróg to ten element gospodarki, który w miarę dobrze sobie radzi sobie w dobie COVID-19, stąd też zdaniem szefa rządu jest to program aktywizacji wygaszonej obostrzeniami gospodarki. W wielu mediach, w tym Telewizji Polskiej przedstawiano, że premier przeznaczył na program, w ramach odbudowywania gospodarki po COVID-19 dodatkowe środki.

Zatwierdzenie listy inwestycji przez premiera kończy proces naboru projektów do dofinansowania z FDS. Wcześniej projekty o które wnioskują powiaty i gminy zatwierdza wojewoda z konsultacji z ministrem infrastruktury. W grudniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił, że w 2020 roku zostanie zrealizowanych 149 zadań, o łącznej długości 299 km, na kwotę blisko 182 mln zł. Wczoraj premier dla kujawsko-pomorskiego zatwierdził 150 zadań, o łącznej długości 227 km, na kwotę 154,6 mln zł. W przypadku kujawsko-pomorskiego nie widać zatem dodatkowych środków, bo mamy spadek o blisko 30 mln zł.

 

Na chwilę obecną nie wiemy jakie zmiany zostały wprowadzone wobec listy zatwierdzonej w grudniu przez wojewodę. W 2019 roku w ramach FDS do kujawsko-pomorskiego trafiło ponad 300 mln zł. Patrząc z dłuższej perspektywy czasu, w ostatnich latach mamy rekordowe wydatki (w latach 2019-2020 przeznaczono 6 mld zł, gdy w latach 2015-2018 było to łącznie ok. 3,4 mld zł. Nie oszukujmy jednak ludzi, że premier przekazuje jakieś dodatkowe pieniądze, w szczególności, iż Mateusz Morawiecki nie wspomniał wczoraj o tym ani słowem na konferencji prasowej!


Wybrane inwestycje

W powiecie bydgoskim największą inwestycją jest budowa ponad 2 km ciągu ulic: Łąkowej, Prostej i Zbożowej w Solcu Kujawskim, dofinansowanego kwotą ponad 4 mln zł z FDS. W powiecie inowrocławskim przebudowa drogi Kościelec – Węgierce w gminie Pakość za ponad 1 mln zł dotacji oraz być może (nie jesteśmy wstanie tego w tym momencie potwierdzić) kluczowa dla Inowrocławia przebudowa skrzyżowania ulic Glempa, Poznańskiej, Staszica. Jeżeli chodzi o powiat nakielski to kwotą blisko 4 mln zł z FDS zostanie dofinansowana przebudowa 7 km odcinka drogi Dziunin – Mrocza.