Jesteś tutaj: Home

Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania twarzy i nosa. Co wynika z przepisów?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 15 kwiecień 2020 21:36

Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych zobowiązani jesteśmy zakrywać twarz i nos np. maseczką ochroną. Wyjaśniamy co dokładnie wprowadza Rada Ministrów i kto może być zwolniony z tego obowiązku.

 

,,Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa” - czytamy w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Można zatem z tego obowiązku wywiązać się na kilka sposób, np.. zakrywają twarz i usta chustą lub szalem.

 

Obowiązek zakrywania twarzy i nosa obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, czyli na ulicy, w punktach handlowych, w zakładach pracy (obowiązek nie dotyczy pracowników, którzy bezpośrednio nie obsługują klienta), a także w kościołach (pamiętajmy, że na dzisiaj w obrzędzie religijny, oprócz służby ołtarza może brać udział tylko 5 osób). Obowiązek dotyczy też pasażerów komunikacji zbiorowej.

 

W przypadku sprzedawców, możliwe jest stosowanie zamiast maski lub innego okrycia przyłbicy ochronnej, ale pod warunkiem, że jest on oddzielony od klientów przezroczystą przesłoną (takie rozwiązanie wdrożyło już wiele sklepów).

 

Z obowiązku zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia oraz osoby którym stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie twarzy. W trakcie obrzędów religijnych również celebrans jest zwolniony z obowiązku zakrywania twarzy i nosa.

 

Twarzy nie musimy zakrywać też podróżując prywatnym samochodem jeżeli podróżujemy sami lub z dzieckiem do 4 lat.

 

O chwilowe zdjęcie maski może nas poprosić policjant lub inny organ mający uprawnienia do legitymowania naszej tożsamości. Ten zapis może być stosowany, gdy maska utrudnia zweryfikowanie osoby na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.