Jesteś tutaj: Home

Do co trzeciego zachorowania na COVID-19 w Polsce dochodzi w szpitalu lub przychodni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 15 kwiecień 2020 13:20
Do co trzeciego zachorowania na COVID-19 w Polsce dochodzi w szpitalu lub przychodni Fot: James Gathany

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje statystyczne o strukturze zakażeń COVID-19 w Polsce. Pokazują one jak ważną rolę odgrywa przestrzeganie procedur oraz środki ochrony bezpośredniej w szpitalach.

Z danych GIS wynika, że do 30,1% zakażeń COVID-19 w Polsce doszło do na terenie placówek ochrony zdrowia. Są to również zachorowania pracowników personelu.

 

Natomiast 35,5% zachorowań pochodzi z kwarantanny. Czyli są to osoby objęte kwarantanna, u których w czasie jej odbywania potwierdzono zachorowanie na COVID-19. Z tego 26,6% to są osoby objęte kwarantanną z powodu kontaktu z osobą zakażoną, natomiast 8,9% osoby objęte obowiązkową kwarantanną z racji powrotu z zagranicy.

 

Transmisja pozioma, czyli między ludźmi, w tym też przez osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo to 27,8% przypadków wszystkich zachorowań w Polsce.

 

Częściej chorują kobiety, wczoraj GIS oszacował, że kobiety stanowią 55,2% wszystkich zachorowań.

 

Jeżeli chodzi o zgony to 33% wszystkich polskich przypadków stanowią osoby w przedziale wiekowym 70-79. Nieco niższy wskaźnik – 29,5% wszystkich przypadków – to przedział 80-89. Najmłodsza ofiara, która zmarła w Polsce z powodu COVID-19 miała 32 lata, najstarsza 98.