Jesteś tutaj: Home

Rząd przedłuża obostrzenia. ,,Eksperci mówią nam, że działają one dobrze”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 09 kwiecień 2020 13:45

Uczniowie do szkół wrócą najszybciej 26 kwietnia, wiadomo też, że na początku maja nie odbędą się egzaminy maturalne. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli przedłużenie obostrzeń.

 

- Mielibyśmy nie 5,5 tys zachorowań, ale ponad 40 tys. - mówił premier Mateusz Morawiecki - Przedłużamy wszystkie obostrzenia, ponieważ potwierdzają to zagraniczni eksperci, że one działają dobrze.


Do 19 kwietnia przedłużone są obowiązujące obostrzenia, w tym dotyczące te funkcjonowania galerii handlowych i instytucji kultury. Przerwa w zajęciach szkolnych zostanie przedłużona o dwa tygodnie do 26 kwietnia. Jednocześnie odwołane zostaną majowe egzaminy maturalne. Minister edukacji narodowej poinformował, że o nowym terminie maturzyści zostaną poinformowani przynajmniej z 3 tygodniowym wyprzedzeniem, ale na dzisiaj propozycji nowych terminów nie ma.

 

- Mamy prośbę, aby każdy został w gronie tej najbliższej rodziny. Nie spotykajmy się tak szeroko jak do tej pory – apelował premier Mateusz Morawiecki.

 

Od przyszłego czwartku – 16 kwietnia – będzie obowiązywał na ulicach obowiązek zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek.

 

Przedłużone zostanie też obostrzenie dotyczące wydarzeń religijnych. W Mszach nadal będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 wiernych. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia od najbliższej niedzieli ten limit miał zostać zliberalizowany do 50, ale dzisiaj minister Szumowski zapowiedział, że nowe rozporządzenie wydłuży 5 osobowy limit.