Jesteś tutaj: Home

Za mycie samochodu grozi mandat – czyli czego jeszcze nie wolno, a tego nie powiedziano

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 08 kwiecień 2020 00:05
Za mycie samochodu grozi mandat – czyli czego jeszcze nie wolno, a tego nie powiedziano Fot: Keran McKenzie

Od połowy marca obowiązują nas specjalne obostrzenia, których celem jest ograniczenie rozpowszechniania się wirusa COVID-19. Zostały one zaostrzone 1 kwietnia. O ile większość obywateli rozumie cel ich wprowadzenia, to budzić może ich duża ogólność, przez co dokładnie nie wiemy co nam wolno, a co nie. Policja zaczęła natomiast douczać obywateli mandatami.

Jak informują olsztyńskie media, w ubiegłym tygodniu na bezdotykowej myjni samochodowej interweniowała policja wraz z żandarmerią wojskową. Kierowcy myjący swoje pojazdy zostali ukarani mandatami, bowiem w opinii nakładających mandat mycie samochodu nie jest niezbędną czynnością.

 

W Oławie karą 500 zł ukarano osobę, która postanowiła odwiedzić cmentarz. Tutaj również nakładający karę uznali, że nie jest to niezbędna do życia czynność.

 

O dość absurdalnej sytuacji pisał wczoraj portal Moto.pl. Dochodziło bowiem do karania mandatem w wysokości 500 zł za wymianę opon z zimowych na letnie, co również uznali karzący za czynność niekonieczną. Jest to dość absurdalne, bowiem wymiana opon służy poprawie bezpieczeństwa, m.in. po to, aby szpitale stojące na pierwszej linii walki z COVID-19, nie były obciążane dodatkowo ofiarami wypadków.

 

Największym problemem w obecnej sytuacji jest brak jasnych reguł. O tym, że za korzystanie z myjni samochodowej oraz wymiana opon nie jest w pełni dozwolona dowiadują się Polacy z mediów, które informują o ukaranych za te czyny. W praktyce policjanci przejęli tym samym funkcję stanowienia prawa swoimi interpretacjami (będzie mógł te interpretacje wyprostować sąd, ale w dobie epidemii COVID-19 sądownictwo funkcjonuje w ograniczonym zakresie) Wydaje się, że to nie powinno tak działań – najpierw powinny być przedstawione jasne reguły, a dopiero potem można karać za ich nieegzekwowanie.