Jesteś tutaj: Home

Kwarantanna od dnia – czyli absurd naszego systemu walki z koronawirusem

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 07 kwiecień 2020 00:56

Liczba osób objętych kwarantanną w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła kilka dni temu 10 tys. i cały czas dość dynamicznie rośnie. Kwarantanny, których przestrzegania respektują policjanci są jedna z naszych broni przeciwko szybkiemu rozpowszechnianiu się COVID-19.

 

Kwarantanną możemy zostać objęci jeżeli mieliśmy kontakt z osobą u której potwierdzono albo podejrzewa się zachorowanie na wirusa COVID-19. Najwięcej osób kwarantanną obejmowany jest jednak na granicach, właściwie każdy kto wjeżdża do kraju z automatu zostaje objęty kwarantanną, w czasie której nie może opuszczać wskazanego miejsca jej odbywania.

 

Decyzje o objęciu kwarantanną obowiązują formalnie zazwyczaj od dnia następnego, czyli w świetle prawa nie będzie naruszeniem, gdy jeszcze w dniu poprzedzającym kwarantannę pójdziemy do sklepu. Biologicznie jeżeli jesteśmy zarażeni koronawirusem, to możemy w dniu poprzedzającym kwarantannę tak samo zarażać jak już po jej rozpoczęciu. Zdrowy rozsądek nakazuje zatem, aby po nałożeniu na nas obowiązku kwarantanny, udać się bezpośrednio (unikając kontaktu z innymi) do miejsca jej odbywania.

 

Praktyka pokazuje, że z tym zdrowym rozsądkiem jest różnie i są osoby, które wykorzystują ostatnie godziny ,,wolności” przed kwarantanną. Z tego powodu to narzędzie walki z koronawirusem staje się absurdem, skoro kwarantanna obowiązuje dopiero od kolejnego dnia.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: