Jesteś tutaj: Home

Jutro mamy poznać strategie rozwoju województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 02 czerwiec 2013 14:06

Jest to dokument na który samorządowcy z województwa kujawsko-pomorskiego oczekują od wielu miesięcy. Co prawda zaprezentowana jutro strategia będzie dopiero poddana konsultacjom społecznym, ale nakreśli  politykę jaką Urząd Marszałkowski planuje realizować przez najbliższe lata.

 

Prezentacja strategii odbędzie się w poniedziałek od godziny 10 na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym w Bydgoszczy. Głównym założeniem tego dokumentu ma być walka z bezrobociem i uciekaniem ludzi młodych z województwa. Jest to obecnie największe wyzwanie kujawsko-pomorskiego, które niedługo zacznie świętować 15-lecie swojego istnienia.

 

Jutrzejsza prezentacja wskaże czy w latach 2014-2020 nasz region postawi na zrównoważony rozwój, czy jak było to do tej pory rozwój województwa będzie odbywał się wokół Bydgoszczy i Torunia. Dowiemy się, czy podpisy ponad 100 samorządowców i stanowiska trzech rad gmin (Bydgoszczy, Szubina i Kcyni) znajdą odzwierciedlenie w strategii i czy rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na kujawsko-pomorskim odcinku (łącząca te trzy gminy oraz Poznań) będzie miała szansę powodzenia.

 

Pod koniec marca marszałek zaprezentował wstępne zarysy, które optymizmu jednak nie wywołują. Zamiast wspomnianej inwestycji ważne dla powiatu nakielskiego pojawia się pomysł uruchomienia  bezpośrednich pociągów z Torunia i Włocławka do Berlina, gdy jeżdżące obecnie składy na trasie Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław – Poznań – Berlin są w dużej mierze puste.

 

Bezrobocie w kujawsko-pomorskim przekracza 18%, w większości powiatów jest to powyżej 20%. 

 

Przyjęcie Strategii Rozwoju Województwa planuje się na wrzesień. 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica