Jesteś tutaj: Home

Jeszcze przed Wielkanocą Sejmik Województwa zbierze się zdalnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 04 kwiecień 2020 10:42

Na środę 8 kwietnia zaplanowano sesje Sejmiku Województwa, która pierwotnie planowana była już na ostatni poniedziałek, ale z uwagi na zagrożenie epidemiczne nie dojdzie do skutku. Sesja odbyć ma się w trybie zdalnym.

Jak udało nam się ustalić sesja będzie prowadzona za pomocą serwisu eSesja, z którego korzysta już kilka samorządów gminnych w województwie kujawsko-pomorskim. Co prawda statut województwa nie zakłada zdalnego procedowania, ale nadzwyczajne przepisy wprowadził w ubiegłym tygodniu Sejm RP, które w czasie zagrożenia epidemicznego pozwalają na obradowanie i podejmowanie uchwał przez jednostki samorządu terytorialnego w trybie zdalnym. W identyczny sposób może od teraz obradować też Rada Miasta Bydgoszczy (przewodnicząca wyrażała zainteresowanie tą formą w piśmie do wojewody) oraz rady gmin i powiatów.

 

Wśród istotniejszych uchwał do podjęcia jest przyjęcie programu dotacji na renowacje zabytków, wartego blisko 49 mln zł oraz wsparcie kwotą 1,4 mln zł powiatu inowrocławskiego na przebudowę skrzyżowania ulic: Staszica, Górniczej, Glempa i Poznańskiej w Inowrocławiu. Na początku tygodnia dotację na tą dotację przekazała Rada Miejska w Inowrocławiu.

 

Radny chce wsparcia ludzi kultury

Radny Roman Jasiakiewicz wyszedł z inicjatywą, aby budżet województwa wsparł finansowo artystów z regionu, którzy z uwagi na epidemię nie mogą zarabiać na życie. Zdaniem radnego należałoby na ten cel przeznaczyć środki zapisane w budżecie na wsparcie imprez kulturalnych i rozrywkowych, które z uwagi na epidemię nie będą mogły się odbyć.