Jesteś tutaj: Home

Rusza jedyna inwestycja, która będzie realizowana z wojewódzkiego programu kolejowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 kwiecień 2020 10:25

W drugiej połowie marca PKP PLK podpisało umowę ze spółką Porr na modernizację linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża. Inwestycja będzie w dużej mierze finansowana przez Unię Europejską z Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

 

Inwestycje kolejowe realizowane w naszym województwie możemy podzielić na rządowe i samorządowe. Na temat tych drugi ostatnio było wiele emocji za sprawą decyzji marszałka województwa o obcięciu alokacji na inwestycje kolejowe o 15 mln euro. Z założonego kilka lat temu planu na bieżącą perspektywę ostatecznie będzie realizowany tylko omawiany odcinek Toruń Wschodni – Chełmża.

 

Firma Porr modenizację przeprowadzi za 139,2 mln zł. Inwestycja zakłada modernizację torowiska do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla towarowych. Linia jest jednotorowa, w ramach inwestycji w Łysomicach powstać ma mijanka, natomiast przy stacji Toruń Wschodni zbudowany będzie dodatkowy tor. Zadanie zakłada również budowę nowego przystanku Toruń Mokre. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 26 miesięcy.

 

Mamy już co prawda rok 2020, ale faktyczne rozliczenie perspektywy finansowej Unii Europejskiej planowane jest do końca 2023 roku. Nie można wykluczyć, że kryzys jaki na całym kontynencie wywołuje pandemia koronawirusy wydłuży czas rozliczenia perspektywy. Tym bardziej, że przywódcy państw UE wciąż nie wypracowali i nie uzgodnili z Parlamentem Europejskim wieloletniego budżetu, który powinien zacząć obowiązywać od 2021 roku.