Jesteś tutaj: Home

We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 01 kwiecień 2020 13:37
Skrótem przez park Witosa? Lepiej nie. Skrótem przez park Witosa? Lepiej nie.

Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

 

Od dzisiaj nie możemy korzystać z rowerów miejskich oraz obowiązuje zakaz wchodzenia do parków, zieleńców promenad, ogrodów botanicznych, na bulwary i plaże. Premier na konferencji prasowej mówił o ograniczeniu z korzystania z nich, ale w praktyce wprowadzono zakaz. Nie ma jednak nic wspomniane o lasach, stąd też samotne poruszanie się po lesie nie jest niczym niewskazanym.

 

Zarówno zakaz korzystania z podanej powyżej przestrzeni publicznej oraz rowerów miejskich obowiązywać będzie do 11 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty. Oznacza to, że w niedzielę Wielkanocną, jeżeli się nic nie zmieni, będziemy mogli pójść do parku.

 

Do Wielkiej Soboty obowiązują też ograniczenia dotyczące uczestnictwa maksymalnie 5 wiernych w kulcie religijnym. Od 12 marca powróci mniej rygorystyczne ograniczenie do 50 osób w świątyni. Jak pokazuje jednak praktyka sprzed 2 tygodni, w takiej sytuacji wielu wiernych i tak nie znalazłoby miejsca w kościele.

 

Tak sytuacja wygląda na dzisiaj, w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca. Nie można wykluczyć, że po analizie sytuacji Rada Ministrów w przyszłym tygodniu zdecyduje się przedłużyć obowiązywanie obostrzeń.

 

Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych, stąd też jak informuje strona rządowa gov.pl w taksówce nadal może poruszać się kilka osób.

 

Od dzisiaj obowiązuje też obostrzenie zabraniającej przebywania w sklepie większej liczby klientów, niż trzykrotność kas jakimi dysponuje, czyli na jedną kasę może przypadać 3 klientów. Rząd na stronie Gov.pl wyjaśnia, że chodzi o ogólną liczbę kas jakimi sklep dysponuje, a nie aktualnie czynnych.  Przed wejściem do sklepu powinny być przygotowane dla klientów jednorazowe rękawiczki, w których należy robić zakupy.