Jesteś tutaj: Home

Pięciu kandydatów na prezydenta RP zarejestrowanych, wśród nich nie ma prezydenta Dudy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 01 kwiecień 2020 07:11
Pięciu kandydatów na prezydenta RP zarejestrowanych, wśród nich nie ma prezydenta Dudy Fot: KPRP

Procedury związane z rejestracją kandydatów na prezydenta realizowane są przy tych wyborach wyjątkowo powolnie. Są kandydaci, którzy na zarejestrowanie czekali przeszło dwa tygodnie. Do dzisiaj nie został zarejestrowany urzędujący prezydent Andrzej Duda.

 

Formalnie czas na rejestrację kandydaci mieli do ubiegłego czwartku 26 marca. Wymogiem zarejestrowania kandydata było zebranie przynajmniej 100 tys. ważnych podpisów z poparciem obywateli. Jako pierwszy rejestracji dokonał lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz już 21 lutego, formalnie kandydatem na prezydenta może się jednak tytułować od 2 marca. Do poniedziałku był on jedynym kandydatem.

 

Kolejni dokumenty i podpisy złożyli Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska w dniu 13 marca. Robert Biedroń tych czynności dokonał 17 marca, natomiast dzień później rejestrację podjął Krzysztof Bosak. Całą czwórkę Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w poniedziałek 30 marca. Prezydent Andrzej Duda przeszło 2 mln podpisów pod swoją kandydaturą złożył 19 marca, PKW jego wniosku jeszcze nie rozpatrzyła.

 

Na rozpatrzenie oczekują też wnioski: Stanisława Żółtka (byłego europosła), Marka Jakubiaka (byłego posła), Romualda Starosielca, Mirosława Piotrowskiego (byłego europosła) Waldemara Witkowskiego i Pawła Tanajno.

 

Łącznie do 26 marca wnioski o rejestrację złożyło 19 kandydatów – 7 z nich PKW już odrzuciła z uwagi na brak podpisów z poparciem od obywateli.

 

Zakładając zarejestrowanie prezydenta Andrzeja Dudy, będziemy mieli zatem do wyborów od 6 do 12 kandydatów.