Jesteś tutaj: Home

Rząd wprowadza nowe obostrzenia – nieletni tylko w towarzystwie osoby dorosłej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 31 marzec 2020 12:34

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnych rygorów w związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa. Zdaniem premiera wciąż problemem jest zbyt duża kontaktów międzyludzkich.

 

- Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego co spotkało naszych partnerów w Europie zachodniej. Wiemy, że nawet bogatsze kraje mogą mieć problemy z takim rozmiarem pandemii jaką mają kraje zachodnie – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki - Za dużo jest kontaktów między ludźmi, za dużo ludzi przebywało na spacerach, na bulwarach, w miejscach rekreacji.


Premier zapowiada wprowadzenie zasady dystansu 2 metrów między ludźmi - 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama albo tata opiekuje się dzieckiem lub opiekujemy się dzieckiem z niepełnosprawnościami.


Osoby poniżej 18 roku życia będą mogły się poruszać jedynie w towarzystwie osoby dorosłej. Ograniczone ma być też korzystanie z parków i bulwarów, gdzie dochodzi do gromadzenia się. Rząd też wprowadza zakaz korzystania z rowerów miejskich.

 

W sklepach w kolejce do jednej kasy będzie mogło oczekiwać maksymalnie 3 klientów, dodatkowo właściciele muszą zapewnić kupującym jednorazowe rękawiczki. W weekendy nie będą mogły funkcjonować markety budowlane.

 

W godzinach 10:00-12:00 zakupy w sklepach powinni robić tylko seniorzy, w celu unikana kontaktu osób starszych najbardziej narażonych, z młodymi.

 

- Wezwanie do naszych seniorów, aby starali się jak najrzadziej chodzili do sklepów – apelował premier.

 

Dojdzie też do nowych zasad kwarantanny – jeżeli dana osoba wraca zza granicy, będzie musiała albo się odizolować na 14 dni , a jeżeli zdecyduje się wrócić do swojego domu, to 14 dniowa kwarantanna będzie musiała objąć też pozostałych domowników.