Jesteś tutaj: Home

Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 28 marzec 2020 11:34

Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Przyjęte zmiany w Kodeksie Wyborczym mają pomóc w przeprowadzeniu planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich, jeżeli nadal będziemy mieli dużą liczbę zachorowań na koronawirusa. Zdaniem posłów opozycji zmiana jest nielegalna, bowiem art 89. Regulaminu Sejmu nakazuje, iż zmiany w Kodeksie Wyborczym można głosować 30 dni po dostarczeniu posłom projektu zmian. Są też wątpliwości czy zmiana Kodeksu na mniej niż 6 miesięcy przed wyborami nie narusza Konstytucji.

 

W opinii polityków PiS jest to jednak zmiana techniczna, nie mająca charakteru istotnej, stąd też nie było konieczne przyjmowanie jej na 6 miesięcy przed wyborami.