Jesteś tutaj: Home

Minister zdrowia: Możemy wyprowadzić psa czy pójśc na spacer

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 marzec 2020 19:46
Minister zdrowia: Możemy wyprowadzić psa czy pójśc na spacer Fot: Adam Guz / KPRM

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne obostrzenia, które mają na celu zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pojawiło się w związku z tym dzisiaj wiele publikacji, często jednak nie odzwierciedlające rzeczywistości. Sprawdzamy zatem co faktycznie zostało ograniczone, a jakie zachowania są nadal dozwolone.

- Wiem, że jesteście zmęczeni, ale tym bardziej bym prosił o jeszcze większy wysiłek, o jeszcze więcej w wspólnym działaniu, aby ograniczyć wirusa – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski – W tym rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, do sklepu, do apteki, do lekarza. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy przejście się oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne.

 

Nie ma zatem przeciwwskazań, aby chodzić na spacery, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa epidemicznego, czyli jeżeli będziemy unikać kontaktu z innymi osobami – To nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi – wyjaśniał minister Szumowski.

 

W ostatnim czasie były podnoszone kwestie chociażby organizowania imprez na bulwarach warszawskich nad Wisłą. Można odnieść wrażenie, że nowe obostrzenia to jest reakcja problem z gromadzeniem się ludzi. Zgodnie z nowymi wytycznymi możemy się gromadzić w tylko dwie osoby, nie dotyczy to rodzin, bądź domowników zamieszkujących jedno mieszkanie. Problem gromadzenia się na placach zabaw również był zauważalny, część samorządów – np. Bydgoszcz – wprowadziły już takie zasady wcześniej.


Nie została jeszcze opublikowana treść zarządzenia, ale pewne informacje pojawiły się na stronie rządowej GOV.pl. Wyjaśniona jest na niej chociażby kwestia spacerów - Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

 

Również możliwe jest uprawianie sportu np. jazda na rowerze czy bieganie, jeżeli zastosujemy się do zasady, iż nie możemy się gromadzić w większej grupie niż dwuosobowej.

 

Nie są zatem prawdą informacje, że nie można chodzić do lasu, jeżeli się unika kontaktu z innymi. Kilka nadleśnictw na południu kraju taki zakaz wprowadziło, ale mają one charakter jedynie lokalny.

 

Dozwolona jest też wszelka aktywność związana z wolontariatem, który w dobie zagrożenia koronawirusem kwitnie.