Jesteś tutaj: Home

Lawinowo rośnie liczba osób objętych kwarantanną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 marzec 2020 12:24
Lawinowo rośnie liczba osób objętych kwarantanną Fot: KPP Grudziądz

Przed tygodniem w kujawsko-pomoskim było ich kilkaset, wczoraj już prawie 4 tys. Tylko od soboty doszło prawie do podwojenia tej liczby. Kwarantanna to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi, które mają na celu ograniczenie rozpowszechniania się koronawirusa. Za naruszenie kwarantanny grozi kara nawet 30 tys. zł grzywny.

 

Kwarantanne sanepid nakłada na wszystkich, którzy mieli styczność z osobami, które zaraziły się koronawirusem lub mogły się zarazić. Wiele osób objętych kwarantanną to osoby powracające zza granicy - od niedzieli 15 marca, każda osoba przekraczająca granicę musi odbyć 14 dniową kwarantannę. Rosnąca liczba osób objętych kwarantanną to dodatkowe zadania dla Policji, która prowadzi nadzór, czy wszyscy przestrzegają kwarantanny. Od kilku dni, decyzją ministra obrony narodowej, policjantów wspierają też żołnierze. Policyjne patrole, weryfikujące objętych kwarantanną, są wzmocnione o żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

W naszym województwie doszło do kilku incydentów naruszenia kwarantanny. W niedzielę policyjna kontrola w Grudziądzu wykazała, że 28-latek, który wrócił niedawno zza granicy, w tym czasie kupował piwo w sklepie. O karze za naruszenie kwarantanny zdecyduje sąd, ale może się liczyć nawet ze wspomnianą grzywna w wysokości 30 tys. zł.

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o aplikacji mobilnej, która może odciążyć policjantów - Aplikacja sprawdzi czy przestrzegamy kwarantanny

 

Mniej zachorowań niż zakładano

Wczoraj na antenie TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że przyrost zachorowań na koronawirusa w Polsce nie jest tak wysoki jak przewidywano. W jego opinii kluczowe dla przebiegu sytuacji epidemicznej w Polsce będą najbliższe dwa tygodnie.

 

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zachorować może nawet około 10 tys. Polaków. Minister Łukasz Szumowski przekroczenie 1 tys. zachorowań prognozował już na początku ubiegłego tygodnia. Na dzisiaj mamy 774 przypadki zarażenia, z tego 21 w województwie kujawsko-pomorskim. Kraska w TVP Info podkreślał, że w przypadku wystąpienia ogniska koronawirusa w naszym kraju, jest ono natychmiast przecinane.