Jesteś tutaj: Home

Aplikacja sprawdzi czy przestrzegamy kwarantanny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 20 marzec 2020 12:56

Za weryfikację czy osoby objęte kwarantanną jej przestrzegają odpowiedzialna jest w głównej mierze Policja. Funkcjonariusze dzwonią codziennie do tych osób, pytają o samopoczucie, ale również sprawdzają czy przebywają w domach, zgonie z nakazem kwarantanny. Od dzisiaj kontrolować może nas też aplikacja mobilna.

W poniedziałek kwarantanną w naszym województwie było objętych 557 osób, wczoraj wieczorem już 1631. Ta liczba jak widać dość szybko rośnie, przez co bardziej obciąża policjantów. Wpływ ma na to również objęcie kwarantanną z automatu każdej osoby, która przekracza granicę. Odciążyć policjantów może aplikacja ,,Kwarantanna domowa”, udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Co jest istotne – korzystanie z niej nie jest obowiązkowe, ale dobrowolne. Osoby objęte kwarantanną mogą ją bezpłatnie pobrać z Google Play (w przypadku Androida) i App Store. Co jest jednak istotne, żeby móc z niej skorzystać nasz numer telefon musi znajdować się bazie osób objętych kwarantanną. Po przekroczeniu granicy każda osoba musi wypełnić ankietę, w której wskaże miejsce odbywania kwarantanny oraz numer telefonu.

 

W trakcie dnia otrzymamy SMS, po którym w ciągu 20 minut będziemy musieli zrobić selfie, w celu potwierdzenia, że odbywamy kwarantannę zgodnie z zaleceniami.

 

- Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie