Jesteś tutaj: Home

Senat przyjął specjalne regulacje, które pomóc mogą przedsiębiorcom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 16 marzec 2020 15:19

Pandemia koronawirusa przyniesie spore straty gospodarce, jest to trudny czas w szczególności dla przedsiębiorców. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o spadkach jakie dotknęły przewozy, autobusy międzymiastowe wożą właściwie powietrze. Poprawki do specustawy w sprawie wirusa COVID-19 przyjął w ubiegłym tygodniu Senat.

Senat wyszedł z nową inicjatywą ustawodawczą nowelizując specustawę obowiązującą od 8 marca. Przed posiedzeniem Senatu senator Andrzej Kobiak wyjaśniał nam, Senat przyjął ustawę sejmową bez wnoszenia poprawek, aby nie blokować jej wejścia w życie. Natomiast po tym jak zaczęła obowiązywać Senat RP zebrał się w celu wprowadzenia w ramach nowelizacji poprawek, które przede wszystkim zabezpieczały by interes przedsiębiorców, ale też w pewnym sensie pracowników. Senat ustawę przyjął pod koniec tygodnia, po dość burzliwych obradach.

 

Nowelizacja Senatu zakłada możliwość zawieszenia funkcjonowania zakładu, gdy jego normalne funkcjonowanie jest niemożliwe z powodu sytuacji epidemiologicznej, w tym podejmowanych przez rząd działań zaradczych. W takiej sytuacji koszty wynagrodzeń pracowników po połowie pokrywałby pracodawca i państwo.

 

Senat chce też, aby wynagrodzenie za okres przebywania pracownika na kwarantannie pokrywał budżet państwa, a nie jak w chwili obecnej pracodawca. Zabiegały o to związki zrzeszające pracodawców, które obawiają się, ze kwarantanny mogą obejmować dużą część załogi (w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem, naturalnym wydaje się rozważenie poddania kwarantanny osób z którymi przebywał zarażony w pracy). Dla firm takie sytuacje byłyby ogromnym ciężarem ekonomicznym.

 

Żeby nowelizacja specustawy weszła w życie, musi zyskać akceptacje Sejmu RP. Na dzisiaj nie mamy informacji o planowanym w najbliższym czasie posiedzeniu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: