Jesteś tutaj: Home

To był tydzień dużych zmian [kalendarium]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 14 marzec 2020 17:44
To był tydzień dużych zmian [kalendarium] Fot: Bartosz Bieliński

W ubiegłą sobotę – 7 marca – raczej nikt nie spodziewał się, że w ciągu kilku dni życie w Polsce zmieni się tak znacząco. Jednym z ciekawszych wydarzeń tego dnia w Bydgoszczy był mecz derbowy Chemika z Zawiszą, miało być to preludium dzisiejszego meczu przy ulicy Gdańskiej pomiędzy tymi klubami. Dzisiaj jednak nie wiemy kiedy i czy ten mecz będzie w ogóle rozegrany. Podsumowujemy miniony tydzień w formie kalendarium.

Niedziela 8 marca – Dzień Kobiet

Tego dnia wielu panów zaprosiło panie do restauracji, przez centrum Bydgoszczy przeszła manifestacja feministek. Nic nie wskazywało, że w kolejne niedziele restauracje będą nieczynne. Na dzień 8 marca w Polsce było już 11 stwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem.

 

Poniedziałek 9 marca

Obradował Sejmik Województwa na nadzwyczajnej sesji poświęconej zagrożeniu epidemicznemu. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w swoim wystąpieniu przedstawił zalecenie, aby nie organizować wydarzeń powyżej 1 tys. uczestników oraz z udziałem dzieci. Było to jednak jedynie zalecenie, bez moczy nakazującej. Wojewoda dał jednak do zrozumienia, że w kolejnych dniach może się to zmienić. Tego dnia mieliśmy już 17 potwierdzonych przypadków zarażenia.

 

Wtorek 10 marca

Premier zdecydował o wprowadzeniu zakazu organizowania imprez masowych, czyli powyżej 1 tys. osób na otwartej przestrzeni i 500 osób na zamkniętej. Niedługo później wojewoda odwołał wszystkie tego typu imprezy w województwie kujawsko-pomorskim. Nadal mogły się odbywać imprezy niemasowe, tutaj decyzja zależeć miała od odpowiedzialności organizatora. Mecze piłkarskie kluby planowały organizować bez udziału publiczności. Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wzrosła do 22.

 

Środa 11 marca

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dość daleko idącym kroku, zawieszenia zajęć dydaktycznych w szkołach. Tego samego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło zajęcia na uczelniach wyższych. Resort kultury zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych. Zapadła decyzja o zamknięciu kin. Tego dnia liczba zakażeń wzrosła do 31 potwierdzonych przypadków.

 

Czwartek 12 marca

Na nadzwyczajnym zebraniu obradował Polski Związek Piłki Nożnej. Zapadła decyzja o zawieszeniu rozgrywek od III ligi w dół przynajmniej do 29 marca. Oznacza to, że w województwie kujawsko-pomorskim nie będą rozgrywane żadne mecze. Dalej planowano rozgrywać, ale bez udziału widzów, mecze Ekstraklasy, I i II ligi. Tego samego dnia władze ligi koszykarskiej zdecydowały o przedwczesnym zakończeniu sezonu – Artego Bydgoszcz zostało wicemistrzem Polski. Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wzrosła do 51.

 

Planowana na czwartek nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa o inwestycjach kolejowych nie doszła do skutku.

 

Piątek 13 marca

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o w prowadzeniu od niedzieli ograniczenia w zgromadzeniach do 50 osób, będzie też ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych oraz przywrócone kontrole graniczne. Tego dnia było już 68 potwierdzonych przypadków.

 

W piatek władze piłkarskie zdecydowały również o zawieszeniu meczów Ekstraklasy, I i II ligi.