Jesteś tutaj: Home

186 mln i 133 tys. zł – tyle zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 marzec 2020 14:01
186 mln i 133 tys. zł – tyle zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy fot. Łukasz Widziszowski / WOŚP

28. finał WOŚP odbył się 12 stycznia, dzisiaj fundacja WOŚP oficjalnie go podsumowała. Finał zakończył się zebraniem 186 mln, 133 tys i 610 zł. Jest to kwota znacznie wyższa od tej zadeklarowanej wieczorem 12 stycznia. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem sztaby jeszcze liczyły pieniądze, natomiast wiele licytacji w ramach finału WOŚP prowadzone były jeszcze przez kolejne dni.

 

Ogłoszenie wyniku 28. finału WOŚP nastąpiło w siedzibie fundacji w Warszawie. Pierwotnie ta uroczystość miała się odbyć w Szczecinie, ale z uwagi na stwierdzone w tym mieście przypadki koronawirusa, w ostatniej chwili zmieniono plany.

 

Ze zbiórki publicznej do puszek zebrano ponad 117,7 mln zł, przez kanały płatności elektronicznej ponad 68,8 mln zł. Koszty organizacji 28 finału WOŚP to niecałe 5 mln zł.

 

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała na rzecz sprzętu diagnostycznego i leczniczego w dziecięcej medycynie zabiegowej. W sposób szczególny skupiono się na chirurgii ogólnej, kardiochirurgii oraz neurochirurgi.

 

- Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny" – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

W maju fundacja planuje pierwszy publiczny przetarg na zakup sprzętu medycznego, który następnie zostanie przekazany oddziałom.