Jesteś tutaj: Home

Dochody samorządów po zmianach podatkowych niższe niż przewidziano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 03 marzec 2020 21:01

Od kilku miesięcy trwa w Polsce spór o skutki obniżki podatku dochodowego do 17% oraz zwolnienia z tego podatku osób do 26 roku życia dla samorządów. Szacunki Ministerstwa Finansów wskazywały, że mimo wszystko wpływy z podatku PIT będą dla samorządów w 2020 roku i tak minimalnie wyższe od tych z 2019 roku. Z danych za styczeń wynika, że wcale tak być nie musi.

Dochody z podatku PIT to główne źródło utrzymania gmin i powiatów. Według szacunków Ministerstwa Finansów z października, pomimo obniżenia stawki podatku dochodowego do 17%, w 2020 roku wpływy samorządów z PIT powinny być i tak o 2 procent wyższe.

 

Związek Miast Polskich przeprowadził wywiad w samorządach odnośnie wpływów ze stycznia br. roku. W 255 miastach, które podzieliły się swoimi wynikami finansowymi wpływy wyniosły łącznie 2 mld i 763 mln zł, gdy w okresie stycznia 2019 roku było to 2 mld i 816 mln zł, co oznacza, iż w tym roku do budżetów gmin i powiatów wpływa mniej pieniędzy niż było to przed rokiem. Jest to zatem spadek o 2 procent, gdy jeżeli porównamy wpływy ze stycznia 2018 i 2019 roku, to dynamika wzrostu wynosiła 14 procent.

 

Bardziej obiektywne zestawienie przyniosą dane z wykonania budżetów za pierwszy kwartał ,a następnie pierwsze pół roku. Dane opublikowane przez Związek Miast Polskich pokazują jednak, że część samorządów może mieć problemy z wykonanie założonego na 2020 rok budżetu.