Jesteś tutaj: Home

Sejm uchwalił budżet. Regionalne poprawki poległy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 14 luty 2020 18:39

Dochody i wydatki w 2020 roku przewidywane są na poziomie 453,3 mld zł, co oznacza budżet bez deficytu, pierwszy w historii od 1989 roku. Głosowania w Sejmie trwały kilka godzin, bowiem posłowie głosowali nad każdą poprawką z osobna, również tymi dotyczącymi spraw naszego regionu.

Na poprzednim posiedzeniu Sejmu, które odbyło się jeszcze w styczniu,Komisja Finansów Publicznych opiniowała poprawki indywidualne posłów, które w większości zostały odrzucone. Większość z nich na wniosek wnioskodawców została uznana jako wnioski mniejszości, które dzisiaj były głosowane, w tym znalazły się poprawki:
- przekazania 15 mln zł z kosztów administracyjnych KRRiT na rekultywacje terenów po Zachemie, zgłoszona przez Lewicę;

- przekazania 150 mln zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, kosztem Wojsk Obrony Terytorialnej autorstwa Lewicy;
- przekazania 52 mln zł na budowę Akademii Muzycznej autorstwa Lewicy;

- dodatkowe wsparcie szkół w Bydgoszcz i w Inowrocławiu kosztem między innymi Funduszu Kościelnego, autorstwa Lewicy;
- przekazania 40 mln zł na modernizację drogi krajowej nr 15 pomiędzy Inowrocławiem i Toruniem autorstwa Koalicji Obywatelskiej;
- były też poprawki KO dotyczące budowy obwodnic Strzelna i Kruszwicy.

 

Kownacki się wyłamał

Wszystkie powyższe wnioski mniejszości zostały odrzucone. Posłowie PiS solidarnie głosowanie za odrzucaniem poprawek opozycji, choć jeżeli chodzi o poprawkę dotyczącą budowy drogi ekspresowej S-10 wyłamał się poseł Bartosz Kownacki.

 

W środę odbyło się drugie czytanie ustawy budżetowej po której kluby i grupy przynajmniej 15 posłów mogli składać kolejne poprawki, które również dzisiaj głosowano. Wśród tych poprawek były:
- przesunięcie 10 mln zł na modernizację Filharmonii Pomorskiej autorstwa Lewicy;
-przesuniecie 20 mln zł na budowę czwartego kręgu Opery Nova.
- przesuniecie 5 mln zł z budżetu IPN na jednorazowe wsparcie powiatowego Wielospecjalistycznego Szpitala w Inowrocławiu autorstwa Lewicy.

 

O poprawkach rozmawiamy z posłami na posiedzeniu Sejmu:

 

Budżet trafi do Senatu

To jeszcze nie koniec prac nad budżetem, bowiem przed nami jeszcze prace w Senacie RP. Politycy Koalicji Obywatelskiej liczą, że  w tej izbie uda się pewne rzeczy przeforsować, bowiem opozycja ma tam większość, ale PiS w Sejmie ma wystarczającą liczbe posłów, aby poprawki Senatu odrzucic.