Jesteś tutaj: Home

Przetarg na budowę S-10 może w przyszłym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 luty 2020 13:09

W czwartek spotkał sie Parlamentarny Zespół na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10, posiedzenie pokazało jak rozległy jest to temat, bowiem w każdym województwie specyfika lokalna jest inna. Padła ze strony przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury, że cała droga S-10, począwszy od ,,ringu" warszawskiego przez Bydgoszcz do Szczecina.

 

Przedstawiciele ministerstwa poinformowali, że w przyszłej perspektywie unijnej budowa drogi S-10 będzie dla Polski priorytetem, jednocześnie przyznając, że dzisiaj nie wiemy ile na drogi w Polsce przeznaczy Unia Europejska do 2030 roku.

 

Jeżeli chodzi o realizację odcinka Bydgoszcz - Toruń, to planuje się go zrealizować jako pierwszy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nową informacją jest fakt, że GDDKiA wystąpiła do Eurostat o opinie w sprawie modelu PPP jaki ma być zastosowany dla trzech dróg ekspresowych w Polsce. Trudno wskazać kiedy Eurostat wyda opinie, przedstawiciele tej unijnej instytucji gościli już w Polsce, decyzja może być wydana nawet na dniach. Pozytywna decyzja Eurostat pozwoli rozpocząć procedurę ogłaszania przetargów na wyłonienie partnerów prywatnych, którzy za wybudowanie dróg pobieraliby przez 30 lat opłatę za dostępność. Na komisji wyraźnie wybrzmiało, że na drogach ekspresowych nie będą płacić użytkownicy samochodów osobowych. GDDKiA planuje jeszcze w tym roku ogłosić przetarg dla obwodnicy Gdańska w ramach S-6. Przetarg na S-10 może się pojawić w przyszłym roku, dużo zależeć będzie od tego kiedy będzie decyzja środowiskowa, ta miała być do końca ubiegłego roku, bydgoski RDOŚ zapowiada, że ostatecznie uda się to w tym miesiącu.

 

Na zespole dużo uwagi poświęcono przebiegowi S-10 na odcinku od Warszawy do Torunia. Samorządowcy z Płocka zabiegali o to, aby wybrany został wariant obejmujący obwodnicę tego miasta. Przedstawiciel ministerstwa ocenił, że ustalenia przebiegu tego odcinka możemy się spodziewać w 2022 roku, czyli byłby on budowany jako ostatni.

 

W posiedzeniu uczestniczyli posłowie: Jan Szopiński (wiceprzewodniczący zespołu), Iwona Kozłowska, Krzysztof Gawkowski, Dariusz Kurzawa oraz jako przedstawiciel samorządu wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.