Jesteś tutaj: Home

FR: Sytuacja budżetu państwa jest katastrofalna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 26 maj 2013 21:49

Spadające dochody z tytułu VAT – kwiecień nie był dobrym miesiącem dla polskiej gospodarki. Fundacja Republikańska ocenia ten miesiąc jako – kwietniową masakrę piłą budżetową.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że do końca kwietnia deficyt państwa wyniósł 89,3% tego co przewiduje się na cały rok 2013. Z budżetu państwa na obecny rok wynika, że planowany deficyt to ponad 35 miliardów złotych, gdy już po czterech miesiącach osiągnięto pułap prawie 32 miliardów złotych. Z tego powodu wykonanie  uchwalonego przez Sejm budżetu jest niemalże, że nierealne.

 

To nie jest jednak jedyne zmartwienie, Fundacja Republikańska podkreśla, że w porównaniu z ubiegłym rokiem (2012) zmalały dość drastycznie wpływy z tytułu podatku VAT. Świadczy to o słabej kondycji polskiej gospodarki oraz biedniejącym społeczeństwie, które zmniejsza konsumpcję.

 

W takiej sytuacji, gdy coraz o trudniej o realne przesłanki dla potwierdzenia tez spoglądających na rzeczywistość w różowych okularach, którzy twierdzą, że druga połowa roku będzie lepsza pod względem gospodarczym (jak i w konsekwencji dochodów do budżetu), nowelizacja budżetu staje się niemal pewnikiem – ocenia Fundacja Republikańska.

 

W pierwszych czterech miesiącach roku 2012 z tytułu podatku VAT do budżetu państwa wpłynęły ponad 43 miliardy złotych, w tym roku w analogicznym okresie jest to tylko ponad 36 miliardów złotych, czyli o 15,2% mniej.