Jesteś tutaj: Home

Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 22 styczeń 2020 18:17
Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych! Fot: KWP

W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

 

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce w 2018 r. jest nadal niezadawalający. Liczba 2862 ofiar śmiertelnych to liczba dramatów ludzi, których - pomimo wielu wysiłków i starań zarówno Rządu Rzeczypospolitej Polskiej jak i władz samorządowych, środowisk naukowych, organizacji pozarządowych czy mediów, które konsekwentnie pracowały nad tym, aby po polskich drogach jeździło się sprawnie i bezpiecznie - nie udało się uratować. Dopóki choć 1 osoba ginie na drodze sytuacja ta jest nie do przyjęcia i nigdy nie będzie satysfakcji z podejmowanych działań – pisze w przedmowie do dokumentu przewodniczący Krajowej Rady BRD, jednocześnie minister infrastruktury Jerzy Adamczyk.

 

W 2018 roku na polskich drogach zginęło w przeliczeniu na milion mieszkańców 76 osób, w porównaniu z rokiem 2010 gdy ten wskaźnik wyniósł 103, mamy znaczącą poprawę, ale nadal jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej na pozycji 5 od końca. Wskaźnik ten dla UE wynosi bowiem 49 ofiar na milion mieszkańców, najlepiej jest w Wielkiej Brytanii gdzie wynosi on 28.

 

Wśród 2862 stwierdzonych w 2018 roku ofiar śmiertelnych aż 803 stanowili piesi, czyli niechronieni uczestnicy ruchu, do których najwięcej statystycznie dochodziło w województwie kujawsko-pomorskim. Na 100 tys. mieszkańców naszego województwa w wypadku uczestniczyło 47 osób, co jest wskaźnikiem poniżej średniej krajowej, śmiertelność wyniosła 8,2 na 100 tys. mieszkańców, co jest wartością w środku stawki, ale powyżej średniej krajowej. Jak wskazuje raport we wnioskach – w naszym województwie w stosunku do 2017 roku wzrosła wyraźnie liczba ofiar śmiertelnych. Aż w 29% wypadków uczestniczyli piesi, co jest najwyższym wskaźnikiem w Polsce, dość dużo w stosunku do reszty kraju stwierdzono wypadków z udziałem motocyklistów oraz poprzez najechanie na drzewo. W kwestii zderzeń z drzewami najgorzej sytuacja wygląda w sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim.

 

W kujawsko-pomorskim statycznie znacznie poniżej średniej krajowej przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość oraz mamy bardzo niski wskaźnik udziału młodych kierowców.