Jesteś tutaj: Home

Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 19 styczeń 2020 21:48

Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

Planowane inwestycje są, ale dzisiaj nie znamy jeszcze nawet projektu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, a od wysokości alokacji będzie zależeć to jakie zadania będzie można sfinansować z Unii Europejskiej, a na jakie będzie trzeba poszukać środków gdzieś indziej, a których realizację odsunąć daleko w czasie.

 

Dla zobrazowania sytuacji przedstawię kilka przykładów. Zarząd Województw Kujawsko-Pomorskiego rozważa realizację w przyszłej perspektywie unijnej skomunikowania kolejowego Bydgoszczy z Kcynią, przez Szubin lub Nakło nad Notecią. Jest tylko jeden warunek, muszą znaleźć się na to środku w budżecie Unii Europejskiej. Inny przykład, tym razem szczebla rządowego, od wysokości alokacji na drogi zależeć będzie ile dróg ekspresowych, które nie zostały rozpoczęte uda się zrealizować. Weźmy przykład lokalny drogi S-10, którą na odcinku Bydgoszcz – Toruń planuje rząd zbudować z partnerstwa publiczno-prywatnego, jeżeli ten wariant się nie powiedzie, a takie ryzyko istnieje, wówczas mogą okazać się pomocne środki unijne. Pozostałe odcinki S-10 Bydgoszcz – Piła – Szczecin oraz Toruń – Płońsk będą w dużej mierze zależeć już od nowej perspektywy finansowej UE.

 

Na razie jak wspomniałem nie projektu wieloletnich ram finansowych wspólnoty. Pojawiają się jedynie różnego rodzaju założenia czy spekulacje. W jednym z unijnych dokumentów wskazano, że 25% wydatków ma być dedykowanych celom klimatycznym, pozostaje pytanie czy za realizację tych celów można przyjąć inwestycje w infrastrukturę kolejową. Spekuluje się też, że w projektach miękkich kluczowe mają być zadania związane z integracją, w tym cudzoziemców spoza UE.

 

Brak projektu związany jest z trudnymi negocjacjami pomiędzy rządami państw tworzących Unię Europejską. Dodatkową trudność stanowi brexit, który według ostatnich informacji ma mieć miejsce 1 lutego, ale jest to już kolejny termin – od kilku miesięcy brexit niby wisi w powietrzu, ale gdy zbliża się kolejny termin, to na kilka dni przed nim UE i Wielka Brytania wyznaczają nowy termin. Taka sytuacja nie sprzyja jednak pracom nad nowym budżetem UE.