Jesteś tutaj: Home

Jutro Konfederacja wskaże kandydata na prezydenta. To może być ciekawe dla polskiej sceny politycznej wydarzenie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 17 styczeń 2020 00:02

W sobotę 18 stycznia w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski w ramach prawyborów wewnętrznych w Konfederacji. Wydarzenie ciekawe, bowiem prawybory wzorowane są na ordynacji wyborczej wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych w wyborach prezydenckich, co jest w Polsce pionierskim działaniem. Prawybory mogą też wskazać w jakim kierunku ideologicznie pójdzie Konfederacja w przyszłości.

Jutrzejszy zjazd elektorski poprzedziło 16 zjazdów wojewódzkich, których wyniki są dobrze znane, ale mimo to trudno wskazać kto wygra te prawybory, przez co nie można powiedzieć, że będzie to nudny zjazd. Możemy jedynie powiedzieć, że zdecydowanie najlepiej prezentował się z 9 kandydatów Krzysztof Bosak, który uzyskał 2552 glosy i 115 mandatów elektorskich. Były bydgoski poseł Paweł Skutecki uzyskał 74 głosy i tylko 2 mandaty, stąd też kandydatem na prezydenta raczej nie zostanie.

 

Jak zachowają się elektorzy?

To jest kluczowe pytanie, które sprawia, że Krzysztof Bosak nie może jeszcze świętować nominacji. Czwórka kandydatów związanych z partią Korwin – Artur Dziambor, Konrad Berkowicz , Janusz Korwin-Mikke oraz Jacek Wilk łącznie zdobyli 116 mandatów elektorskich. Jeżeli ich elektorzy wewnątrz partii Korwin dogadają się o wsparciu jednej osoby z tego grona, to może wygrać z Bosakiem.

 

Drugi wynik uzyskał Grzegorz Braun – 160 głosów i 77 mandatów elektorskich. Dużo zależeć będzie od tego jak się zachowają elektorzy Brauna. Być może dojdzie do niespodzianki i Brauna poprze partia Korwin. Możliwych rozstrzygnięć jest kilka, stąd też będzie to na pewno ciekawy zjazd.

 

W jakim kierunku pójdzie Konfederacja?

Formacja która wprowadziła do Sejmu posłów nie jest jednolita ideologicznie. Znajdziemy w Konfederacji zarówno obrońców życia stojących na pozycjach na prawo od PiS-u, ale też zwolenników ograniczenia wpływów państwa w gospodarkę, co z kolei może się kłócić np. nauką społeczną Kościoła. Do tej pory nie dochodziło w Konfederacji do większych sporów, jutrzejsze prawybory mogą nam wskazać w jakim kierunku może pójść jednak ugrupowanie w przyszłości – w bardziej konserwatywnym czy liberalnym.