Jesteś tutaj: Home

Czy będziemy pilotażowo wdrażać partnerstwo publiczno-prywatne przy inwestycjach drogowych?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 07 styczeń 2020 00:07

Od kilku miesięcy Urząd Marszałkowski sygnalizuje, że chciałby zrealizować część modernizacji dróg wojewódzkich w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego, co mogłoby przyśpieszyć wojewódzki program drogowy. Do tej pory w Polsce jednak nie zrealizowano na żadnej drodze wojewódzkiej w tej formule.

Na temat partnerstwa publiczno-prywatnego mówi natomiast rząd w przypadku budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. Posłowie opozycji uważają, że nie ma na to szans, bowiem do tej pory w Polsce nie zbudowano w ramach PPP nawet kilometra drogi ekspresowej. Tym trudniej, aby udało się to na szczeblu wojewódzkim, gdzie samorządy mają mniejszą wiarygodność finansową od skarbu państwa.

 

Na grudniowej sesji Sejmiku Województwa, w trakcie dyskusji nad budżetem województwa na 2020 roku, pytania o modernizację dróg były chyba najpopularniejszymi wystąpieniami radnych. Pytali oni o odcinki właściwie w całym województwie

 

Rząd wspomoże plan?

Marszałek Piotr Całbecki poinformował, że o pionierskim wdrażaniu PPP w naszym województwie toczone są już rozmowy z Ministerstwem Rozwoju. Kluczowe rozmowy z resortem planowane są na styczeń - Ministerstwo finansuje pracę grupy eksperckiej – poinformował marszałek Piotr Całbecki – Mamy szansę uczestniczyć w partycypacji realizacji tego programu z budżetu centralnego. Jeżeli się to uda, to będzie to naszym sukcesem.