Jesteś tutaj: Home

Rekordowa nadwyżka operacyjna, ale też dający się odczuć dług spółek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 16 grudzień 2019 13:49

Sejmik Województwa uchwalił dzisiaj budżet województwa na 2020 rok, radny Leszej Pluciński wypowiadając się w imieniu komisji budżetowej chwalił rekordową nadwyżkę operacyjną, ale daleki był od zachwytów, bowiem uchwalony budżet przewiduje zakończenie roku budżetowego deficytem.

 

W 2020 roku budżet województwa planuje dochody na poziomie 1,1 mld zł, wydatki zaś na poziomie 1,3 mld zł, co przełoży się na deficyt planowany w kwocie 22,5 mln zł. Ponad 400 mln zł województwo chce wydać na inwestycje. Skąd ten deficyt przy rekordowej nadwyżce operacyjnej? (nadwyżka operacyjna to bilans dochodów i wydaktów bieżących)  W 2020 roku województwo dokapitalizuje  kwotą 33 mln zł spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, na spłatę zobowiązań z tytułu realizowanych przed 2015 rokiem inwestycji w rozwój infrastruktury medycznej. Jak podkreślił Pluciński, spłacać zobowiązania tej spółki będziemy musieli również w kolejnych latach. Drugi powód deficytu, to wzrost płacy minimalnej w 2020 roku, przez co wzrosną koszty zatrudnienia. Pluciński wskazywał też z niepokojem na straty szpitali wojewódzkich.

 

Opozycja wskazywała natomiast, że zaproponowany budżet pokazuje, że wpadamy w pułapkę średniego rozwoju. Mówił o tym w debacie, w wystąpieniu klubowym PiS-u radny Michał Krzemkowski - W przyszłorocznym budżecie brak inwestycji w linie kolejowe, miały one się kończyć w przyszłym roku, a właściwie się nie rozpoczęły.

 

Największym kosztem województwa będzie utrzymanie połączeń kolejowych na trasach regionalnych. Kosztować będzie to województwo netto 97,8 mln zł, co stanowić będzie prawie 15% wszystkich wydatków. Ponad 85 mln zł województwo wyda na utrzymanie instytucji kultury w tym Opery Nova w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej.

 

Kilkadziesiąt milionów złotych, łącznie z udziałem Unii Europejskiej będą kosztować inwestycje drogowe. Około 9 mln zł województwo planuje wydać na dokończenie budowy ronda Miedzyń, wzdłuż ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy, które będzie służyło też gminie Białe Błota. 1,7 mln zł województwo przeznaczyć chce na wsparcie Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego przy przebudowie newralgicznego skrzyżowania (łączącego m.in. ulicę Glempa). W 2020 roku będzie wydatkowane 200 tys. na dalsze prace przy tworzeniu studium dla obwodnicy Więcborka.

 

Budżet województwa na rok 2020 został przyjęty 17 głosami koalicji, przy 9 przeciw radnych Prawa i Sprawiedliwości.