Jesteś tutaj: Home

Parlament Europejski powołał Komisję Europejską

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 listopad 2019 21:04
Parlament Europejski powołał Komisję Europejską © European Union 2019 - Source : EP

Posłowie PE większością głosów zatwierdzili skład Komisji Europejskiej (461:89:157). Von der Leyen została poparta przez prawie wszystkich polskich europosłów. W składzie nowej KE znalazł się polski komisarz Janusz Wojciechowski, który będzie odpowiadał za sprawy rolne.

Szefowa KE w swoim przemówieniu inauguracyjnym poprosiła o poparcie dla nowego początku Europy. Podkreśliła, że trzeba pracować na rzecz czegoś, co jest dobre. UE czeka transformacja, która będzie miała wpływ na każdą cześć naszego społeczeństwa i gospodarki. Przypomniała, że jej kolegium będzie dbać o praworządność. Von der Leyen mówiła o problematyce klimatycznej. UE będzie wyznaczać globalne standardy w sprawie walki ze zmianami klimatu. Przekonywała, że wszystkie kraje są na to podane. Przykładem na to jest Wenecja, która powoli ginie pod wodą.

 

Odpowiedzią na te zjawiska ma być „nowy zielony ład”, który pomoże zredukować emisje, jednocześnie tworząc miejsca pracy. Szefowa KE wspomniała o imigrantach i uchodźcach. Powiedziała, że osoby, które będą potrzebować znajdą schronienie, a przebywający nielegalnie zostaną odesłani do domu.

 

Część przemówienia poświęciła brexitowi. Jest jego przeciwniczką, ale szanuje decyzję Brytyjczyków.

 

Głosowanie nad powołaniem nowej Komisji Europejskiej odbyło się w środę.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica