Jesteś tutaj: Home

Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 20 listopad 2019 00:05
Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum Fot: Kancelaria Sejmu

Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

Expose premiera Mateusza Morawieckiego wygłaszane było przeszło godzinę. Prezes Rady Ministrów poruszył w nim szereg zagadnień, zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości, chwalił poprzedni swój rząd wzrostem nakładów na służbę zdrowia, a także zapowiedział, że będzie dążył do zrównoważonych budżetów, czyli bez deficytu. Przyznał, że będzie jednak to trudniejsze po rezygnacji z 30-krotności składek na ZUS (ten projekt PiS wycofał we wtorek Sejmu, w obozie Zjednoczonej Prawicy głosowanie przeciwko niemu zapowiadało ugrupowanie Jarosława Gowina).

 

- Będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to. Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze, ponieważ – tak jak podaliśmy to w kwietniu, niczego nigdy nie ukrywając – z tego źródła miało wpłynąć ok. 5,3 mld netto więcej do FUS-u, a więc mniej w dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

Nie padły deklaracje dotyczące wsparcia budżetów samorządów, czego obecnie, w okresie tworzenia budżetów oczekują samorządowcy. Premier mówił natomiast o tym, że samorządy są beneficjentami polityki rządu, bowiem - 20 mld złotych więcej z tytułu naszej polityki: uszczelnienia CIT, uszczelnienia PIT, likwidacji - do pewnego stopnia, oczywiście - szarej strefy i dlatego właśnie samorządy mają ogromny przyrost dochodów z tych dwóch podatków – mówił premier.

 

Szef rządu zapowiedział, że dalej będzie realizowany rządowy program budowy dróg samorządowych oraz przypomniał o swojej deklaracji budowy 100 obwodnic. Z innych kwestii premier zapowiedział zmianę przepisów o ruchu drogowym, na wzór państw zachodnich, gdzie piesi maja pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy, czyli kierowcy będą zobowiązani się zatrzymać widząc pieszego przy przejściu. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

 

Po wygłoszeniu przez premiera expose posłowie mogli zadawać pytanie, zważywszy jednak to, że w większości parlamentarzyści z tego prawa skorzystali, to trudno było odnosić się szefowi rządu do każdej sprawy szczegółowo. Odpowiedzi powinny być udzielone w późniejszym terminie na piśmie. Zadając pytania premierowi na mównicy sejmowej zadebiutowała posłanka Magdalena Łośko, która pytała o budowę obwodnic Strzelna i Kruszwicy, a także poseł Jan Szopiński - Kiedy droga Bydgoszcz – Toruń przestanie był drogą śmierci? – pytał o drogę krajową nr 10. Szopiński pytał również o obwodnicę Strzelna, Tucholi i Sępólna Krajeńskiego.

 

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, w składzie z ministrem Łukaszem Schreiberem z Bydgoszczy, uzyskał wotum zaufania w stosunku do 235 za do 214 głosów przeciw.

 

Jak głosowali posłowie z okręgu bydgoskiego:

Za: Łukasz Schreiber (PiS), Tomasz Latos (PiS), Bartosz Kownacki (PiS), Ewa Kozanecka (PiS), Piotr Król (PiS)

Przeciw: Paweł Olszewski (KO), Iwona Kozłowska (KO), Tadeusz Zwiefka (KO), Magdalena Łośko (KO), Jan Szopiński (Lewica), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Dariusz Kurzawa (PSL-Kukiz15).